ADV
1
Wiadomości
Trending

Nadciąga orkan Malik. W niedzielę będzie mocno wiało

W sporej części kraju obowiązują ostrzeżenia przed silnymi porywami wiatru. Z soboty na niedzielę przez Polskę będzie przemieszczał się aktywny układ niskiego ciśnienia z silnym i bardzo silnym wiatrem, z opadami śniegu i deszczu ze śniegiem.  W niedzielę, na terenie Powiatu Brzeskiego najmocniej będzie wiało około godziny 10.00. Wtedy podmuchy wiatru mogą dojść nawet do 110 km na godzinę. Jednak pierwsze mocniejsze podmuchy wiatru powinny się pojawić już w sobotę późno wieczorem. Wiatr powinien osłabnąć w poniedziałek nad ranem.

Zachowajcie zasady ostrożności, zabezpieczcie lekkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr oraz nie parkujcie samochodów w pobliżu drzew.

Czego możemy się spodziewać?
Mówiąc o porywistym wietrze, klasyfikuje się je najczęściej wg prędkości, z jaką przemieszczają się masy powietrza oraz ze względu na rozmiar szkód, jakie mogą wyrządzić. Wichura – wiatr o prędkości do 88 km/h jest zdolny łamać drzewa, zrywać dachówki i uszkadzać budynki. Silna wichura, czyli wiatr wiejący do 102 km/h może zrywać dachy, wyrywać drzewa z korzeniami czy łamać słupy energetyczne. Natomiast przy wietrze powyżej 103 km/h, należy się liczyć z zagrożeniem życia.

Przed wystąpieniem silnych wiatrów, prosimy o zabezpieczenie przedmiotów znajdujących się poza domem, zamknięcie i zabezpieczenie okien i drzwi. Prosimy również o przestawienie pojazdów w bezpieczne miejsce i przygotować się na możliwe awarie prądu. W trakcie silnych wiatrów bezwzględnie należy unikać wychodzenia na zewnątrz.


IB / Grzegorz Zawiślak – Polish Storm Chaser

Podobne artykuły

Back to top button