ADV
Wiadomości
Trending

Profilaktyka 40 Plus. Wykonaj swój pakiet bezpłatnych badań

Program Profilaktyka 40 Plus został wydłużony do końca czerwca 2022 roku. Każda osoba, która w tym roku kończy 40 lat i więcej, do końca czerwca może skorzystać z darmowych badań medycznych w ramach ogólnopolskiego, zdrowotnego projektu.

Pacjent otrzymuje jednorazowy dostęp do bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych, obejmującego od 6 do 12 rodzajów badań, zawierających m.in. morfologię krwi, stężenie cholesterolu czy stężenie poziomu glukozy. Na podstawie wyników tych badań, można wykryć jedne z poważniejszych schorzeń cywilizacyjnych, m.in. miażdżycę, nadciśnienie, cukrzycę czy ryzyko udaru.

Lista placówek, które wykonują badania znajduje się na stronie PACJENT.GOV.PL –https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/wystaw-sobie-e-skierowanie-na-badania <==. Na liście nie brakuje również placówek z terenu Powiatu Brzeskiego.

Jak skorzystać?

  1. Zaloguj się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP) na stronie pacjent.gov.pl.
  2. Wypełnij ankietę Profilaktyka 40 PLUS (na pytania ankietowe można odpowiedzieć również za pośrednictwem infolinii 22 735 39 53).
  3. Po jej uzupełnieniu wygeneruj e-skierowanie na pakiet badań.
  4. Zgłoś się na badania w placówce, która realizuje program.
  5. Wyniki badań otrzymasz na Internetowe Konto Pacjenta lub w placówce, w której robiłeś badania.

Informacja o tym, że dla danego uczestnika programu Profilaktyka 40 PLUS wystawione zostało e-skierowanie na badania, nie wymaga wydrukowania ani pobrania go z Internetowego Konta Pacjenta. Placówka medyczna, do której zgłosi się pacjent w celu wykonania badań, pobierze tę informację z systemu informatycznego – wystarczy zgłosić się do niej z dowodem osobistym.

Osoby, które nie korzystają z internetu, nie mają Profilu Zaufanego i nie logują się do IKP mogą skorzystać z pomocy konsultantów programu pod numerem infolinii 22 735 39 53.

Trzy pakiety badań

Profilaktyka 40 PLUS zakłada realizację badań diagnostycznych w formie pakietów dedykowanych oddzielnie dla kobiet i mężczyzn oraz pakietu wspólnego.

Pakiet badań diagnostycznych dla kobiet zawiera:

  1. morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi
  2. stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy
  3. stężenie poziomu glukozy
  4. oznaczenie hemoglobiny glikowanej HbA1c
  5. kreatynina
  6. badanie ogólne moczu
  7. kwas moczowy
  8. krew utajona w kale

Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn zawiera:

  1. morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi
  2. stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy
  3. stężenie poziomu glukozy
  4. oznaczenie hemoglobiny glikowanej HbA1c
  5. kreatynina
  6. badanie ogólne moczu
  7. kwas moczowy
  8. krew utajona w kale
  9. PSA (badanie w kierunku raka prostaty)

Pakiet wspólny dla kobiet i mężczyzn

  1. pomiar ciśnienia tętniczego
  2. pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI)
  3. ocena miarowości rytmu serca

Cel wprowadzenia Profilaktyki 40 PLUS

Głównym jego celem jest profilaktyka chorób z powodu obniżonej zgłaszalności do lekarzy w 2020 r. w związku z pandemią koronawirusa. Wiele chorób, zwłaszcza w swoim początkowym stadium rozwoju, nie daje niepokojących objawów. Dzięki badaniom profilaktycznym można wykryć chorobę bardzo wcześnie i uniknąć długotrwałego, a czasem nieskutecznego leczenia, które jest konsekwencją zbyt późnej diagnozy.

Dominującymi przyczynami zgonów Polaków wciąż pozostają choroby układu krążenia i nowotwory. Choroby układu krążenia są w Polsce główną przyczyną śmierci  (ok. 43,3 proc. ogółu zgonów), a zaraz po nich plasują się nowotwory (ok. 25,8 proc. ogółu zgonów w 2016 r.).

Wśród Polaków prawdopodobieństwo zgonu spowodowanego przez choroby układu krążenia jest około 60 proc. wyższe niż u przeciętnego mieszkańca UE. Nowotwory złośliwe są drugą co do częstości grupą przyczyn zgonów ludności Polski. Choroby układu krążenia i nowotwory są łącznie przyczyną ponad dwóch trzecich wszystkich zgonów w Polsce.


gov.pl

VIDEO

PLAKAT

Podobne artykuły

Back to top button