ADV
WiadomościWideo
Trending

Narkotykowi przemytnicy już za kratami. Jak śliwowica stała się amfetaminą? / zdjęcia / video

Karami bezwzględnego pozbawienia wolności dla szefa grupy przestępczej oraz jego pomocników zakończył się proces przemytników płynnej amfetaminy w butelkach po śliwowicy.

W śledztwie prowadzonym pod nadzorem Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie, przez funkcjonariuszy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej wspólnie z funkcjonariuszami Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Śledczego Policji, zapadły pierwsze wyroki skazujące.

Grupa przestępcza specjalizowała się w przemycie płynnej amfetaminy, produkcji gotowego narkotyku oraz jego dystrybucji. Prekursory do stworzenia narkotyków nabywane były w Holandii, skąd trafiały do Polski. Następnie zabronione substancje transportowane były drogą morską ze Szczecina do Ystad. Na miejscu chemik należący do grupy przestępczej przekształcał płynną substancję w narkotyk gotowy do nielegalnej dystrybucji. Odbiorcami narkotyku na terenie Szwecji byli m.in. członkowie gangu motocyklowego Hells Angels.

Pieniądze na finansowanie narkotykowej działalności pochodziły z przestępstw kredytowych. Grupa utworzyła specjalną sieć kurierów, którzy autobusami lub promem przemycali płynną amfetaminę pod przykrywką przewozu regionalnego alkoholu lub piwa. Przestępcy starali się działać w sposób hermetyczny – osoby, na które brane były kredyty – „tzw. słupy” –  przeważnie stawały się później kurierami. Niektórzy uczestnicy nielegalnego procederu działali równolegle w kilku grupach przestępczych, o charakterze narkotykowym.

Sprawę udało doprowadzić się do sądowego zakończenia dzięki współpracy z Europolem, Eurojustem, szwedzką Służbą Celną oraz Prokuraturą.

Więcej o zatrzymaniu części członków grupy tutaj: https://bit.ly/3CBuNLQ

W postępowaniach toczonych przez krakowskimi sądami zapadły już pierwsze wyroki skazujące. Wobec 7 członków grupy przestępczej orzeczone zostały kary bezwzględnego pozbawienia wolności od 11 miesięcy do 5 lat i 6 miesięcy. Ponadto narkotykowi przestępcy ukarani zostali wysokimi karami grzywny.

Wśród skazanych osób znajdują się m.in. mieszkańcy województwa małopolskiego z Gorlic i Nowego Sącza. Wobec pozostałych członków grupy przestępczej postępowania sądowe nadal trwają.

karpacki.strazgraniczna.pl

Podobne artykuły

Back to top button