ReligiaWideo

Niedziela Palmowa czasów epidemii

Dzisiaj wierni kościoła katolickiego przeżywają Niedzielę Palmową, którą rozpoczynamy Wielki Tydzień Męki Pańskiej. Jesteśmy mocno przywiązani do pięknej tradycji, że na tydzień przed Wielkanocą święcimy w kościele palmy. 

W roku 2020 z powodu epidemii koronawirusa i licznych ograniczeń z tym związanych decyzją księdza Biskupa Ordynariusza Andrzeja Jeża, w tym roku nie ma poświęcenia palm. A z racji ograniczenia uczestniczących w nabożeństwach do 5 osób, nie ma również procesji z palmami.

W związku z tą sytuacją, Kuria Diecezjalna przygotowała tzw. Rytuał rodzinny by wg wskazań Biskupa przeżyć dzisiejszy dzień. Stanowi on dla wiernych pomoc w duchowym i religijnym przeżyciu Niedzieli Palmowej w gronie rodziny, w domowych kościołach.  Rytuał rodzinny – Niedziela Palmowa / plik do pobrania<==

Warto pamiętać o tym że w wielu kościołach naszego regionu zamontowane są kamery internetowe, która pozwalają oglądać transmisje Mszy Świętych.

– W tym trudnym dla nas wszystkich okresie przypominamy, że do Państwa dyspozycji są nasze kamery umieszczone w świątyniach. Dzięki nim możecie Państwo uczestniczyć w nabożeństwach codziennie. Poniżaj lista parafii w których umieszczone są nasze kamery streamingowe, wraz z linkami do transmisji. Wystarczy kliknąć – zachęca firma Climax z Brzeska, która w naszym powiecie obsługuje transmisje internetowe dla kilku parafii.

TRANSMISJE NABOŻEŃSTW <==

 

To wyjątkowy rok w naszym regionie. Po raz pierwszy od 62 lat konkurs lipnickich palm nie odbędzie się! Organizowany nieprzerwanie od 1958 roku konkurs służy podtrzymaniu dawnych tradycji związanych z obchodami Niedzieli Palmowej. Z lokalnej imprezy konkurs przekształcił się w wydarzenie o randze ogólnopolskiej przyciągające turystów nie tylko z całego kraju, ale i z zagranicy. W poprzednich latach już z daleka widać było górujące nad rynkiem i figurą św. Szymona wysokie kolorowe palmy. Wiele z nich mierzyło sporo ponad 20 m wysokości, a rekordziści wykonywali najwyższe w Polsce palmy mierzące ponad 30 metrów. By wspomnieć klimat tego wydarzenia zapraszamy do obejrzenia krótkiego materiału jaki nasza redakcja przygotowała z okazji jubileuszowego 60 konkursu palm.

Jednak tradycja lipnickich palm trwa – zadbali o to mieszkańcy oraz Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej. Pomimo, że jest skromnie – to nie brakuje nawet kilkumetrowych palm!

 

 

 

IB / bazylikaszczepanow.pl

Lipnickie palmy tradycja która trwa! – reportaż z jubileuszowego 60 konkursu palm

Tagi
Pokaż więcej

Podobne artykuły

Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast
Close