ADV
Religia
Trending

Nowi lektorzy w dekanacie czchowskim / zdjęcia

W kościele parafialnym 19 listopada 2023 r. 62 chłopaków z 11 parafii zostało pobłogosławionych do pełnienia funkcji lektora.

Galeria zdjęć / Tarnowski Gość Niedzielny <==

Błogosławieństwo do pełnienia funkcji lektora w parafiach odbyło się w kościele w Czchowie. Tu także odbywał się kurs lektorki, który zorganizował ks. Jacek Walczyk, a pomagali mu inni kapłani, nauczyciele języka polskiego, miejscowi ceremoniarze.

– Kurs zaczęliśmy w piątek po południu i trwał do godziny 20. W sobotę kurs trwał cały dzień, i w niedzielę od 8 do Mszy św. o godz. 12, w czasie której odbyło się przyjęcie nowych lektorów. Miejscem kursu był budynek naszego kina. To były intensywne trzy dni, ale da się w tak krótkim czasie zmieścić wszystkie treści, które należy chłopakom przekazać. Była zatem formacja liturgiczna, były warsztaty językowe – opowiada Tomasz Nosek, ceremoniarz z Czchowa.

Chłopaków pobłogosławił do pełnienia funkcji lektora ks. Sylwester Brzeźny, diecezjalny duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza. On przewodniczył Mszy św. i wygłosił słowo Boże. Nawiązując do czytanej perykopy ewangelicznej, zwrócił uwagę, że lektorzy otrzymują dziś niezwykły talent.

– Razem z błogosławieństwem Bóg będzie obdarzał was łaską Ducha Świętego. Tak, jak latawiec nie może polecieć bez wiatru, który go unosi, tak i my potrzebujemy Ducha Świętego, żeby słowo, które odczytujemy z ambony, zaowocowało w życiu. Dziś otrzymujecie drodzy bracia wielki dar, jakim jest funkcja lektora. To nie jest zwykły dar czytania. Bo tego nauczyliście się kiedyś w szkole, w domach. To jest dar proklamowania słowa Bożego, dawania ludziom Pana Boga, który przychodzi przez słowo. To jest wielki przywilej. Starajcie się ten dar pielęgnować – mówił do nowych lektorów.

Zachęcał ich, by talent, który został złożony w ich rękach zechcieli codziennie oszlifowywać czytaniem codziennym Pisma Świętego. Po to, by Boże słowo kształtowało ich serce.

– Starajcie się też żyć tym słowem, które będziecie czytali, żeby być jego prawdziwym świadkiem. Starajcie się Boga zanosić tam, gdzie jeszcze Go nie ma – apelował.

FOTO GOŚĆ

GRZEGORZ BROŻEK

Podobne artykuły

Back to top button