ADV
Wiadomości
Trending

Nowy sposób raportowania o zakażeniach. 5 zgonów z powodu koronwirusa / 24 listopada 2020 r.

Od wtorku 24 listopada zmienił się system raportowania o zakażeniach. Do tej pory informacje epidemiczne umieszczał na swoich stronach Urząd Wojewódzki i sanepid. Teraz wszystkie dane będą publikowane centralnie, na portalu gov.pl.

Wg informacji zamieszczonych danych w Powiecie Brzeskim w ciągu minionej doby (dane na 24 listopada na godz. 10) zmarło 5 osób (w tym z powodu COVID-19 zmarła 1 osoba, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 4 osoby). Równocześnie potwierdzono zakażenie u kolejnych 9 osób.

Nowa strona z bieżącymi raportami nt sytuacji epidemiologicznej dostępna jest pod adresem:

Mapa zakażeń koronawirusem <==

Wtorkowy raport o liczbie zakażeń jest pierwszym z systemu elektronicznego EWP, bazującego na raportach bezpośrednio przekazywanych z laboratoriów. Uwzględniane są też wyniki testów antygenowych i komercyjnych.

Covidowa szara strefa

Eksperci wskazuje na poważny problem dotyczący koronawirusa w Polsce. Chodzi o tzw. szarą strefę. W tej sprawie alarmuje ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej, immunolog dr. Paweł Grzesiowski. Szara strefa to osoby, które świadomie nie decydują się na wykonanie testu pomimo istotnego podejrzenia choroby.

Wiele osób unika jakiegokolwiek kontaktu ze stworzonym systemem potwierdzania zakażeń – m.in. z powodu ograniczeń jakie nakłada skierowanie na kwarantannę, obawy o utratę pracy, itp. Osoby z szarej strefy, jeżeli już nie chcą być diagnozowani, to przynajmniej powinny zachować się odpowiedzialnie i zostać w domu i nie roznosić wirusa dalej.

Głównym źródłem zakażeń są teraz zakażenia do jakich dochodzi w domach. Ekspert wskazuje, że blisko 75 proc. wszystkich osób chorujących z powodu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 to osoby, które zaraziły się w domu od innych domowników, a nie w miejscu pracy, na ulicy czy w sklepie.

 

IB /gov.pl / pacjenci.pl

 

Podobne artykuły

Back to top button