ADV
Kultura

O Polsce, miłości i pracy – Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” w Brzesku

Tradycyjnie w pierwszych dniach września brzeska biblioteka zaprosiła swoich czytelników, a także przedstawicieli lokalnych władz i instytucji oraz zaprzyjaźnionych artystów i działaczy do udziału w ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, odbywającej się już po raz 12. pod patronatem Pary Prezydenckiej.

Galeria zdjęć<==

W tym roku w nawiązaniu do 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego jako wspólna lektura wybrane zostało „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Należące do kanonu literatury polskiej dzieło urzeka barwnością języka, nastrojowymi opisami przyrody, odmalowaniem panoramy i mentalności Kresów, a zarazem w bardzo sugestywny sposób odwołuje się do historii Polski i znaczenia patriotycznych postaw.

W PiMBP w Brzesku z rodzinami Korczyńskich, Bohatyrowiczów, ich krewnymi i przyjaciółmi mogliśmy spotkać się w czwartek, 7 września. We współpracy z brzeską nauczycielką i animatorką Agatą Podłęcką oraz z udziałem zaproszonych gości czytaliśmy wspólnie fragmenty utworu Elizy Orzeszkowej. W niemalże maratonowym wydaniu przypomnieliśmy sobie wszystkie najważniejsze wątki powieści. Jak zawsze dostępna była także okolicznościowa pieczęć. W tym roku na najwytrwalszych słuchaczy czekały także zakładki z cytatami, portretami Orzeszkowej i motywami nadniemeńskiej roślinności. Dziękujemy wszystkim czytającym i słuchaczom za przyjęcie zaproszenia i już teraz zapraszamy na przyszłoroczną edycję.

Lektorzy tegorocznego Narodowego Czytania /w kolejności czytania:

Piotr Podłęcki – dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Brzesku,

Karina Legutek – dyrektorka Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku,

Grzegorz Brach – Zastępca Burmistrza Miasta Brzeska,

Maria Marek – emerytowana dyrektorka brzeskiej biblioteki,

Joanna Kołodziej – nauczycielka matematyki z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Brzesku,

Edward Knaga – prezes Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Brzesku,

Joanna Kossoń – nauczycielka języka polskiego z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Brzesku,

Agnieszka Mastalska-Sowa – przyjaciółka biblioteki,

Anna Dobrzańska – aktywna czytelniczka biblioteki,

Zuzanna Peters-Musiał – gospodyni Salonu Literackiego w Petersówce,

Iwona Barnaś – aktywna czytelniczka biblioteki,

Marian Drąg – aktywny czytelnik biblioteki,

Sabina Jakubowska – pisarka, nauczycielka i doula,

Marek Kossoń – dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Mokrzyskach,

Anna Gaudnik – brzeska poetka, malarka i farmaceutka,

Franciszek Podłęcki – student prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wieloletni przyjaciel biblioteki oraz Izabella Adamiak – studentka psychologii UJ pochodząca z Warszawy,

Franciszka Klimek – przyjaciółka biblioteki,

Agata Podłęcka – brzeska nauczycielka, animatorka i poetka,

Renata Zagrodzka – pedagożka z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Brzesku

Najpiękniejsze cytaty z powieści Elizy Orzeszkowej odczytała także młodzież – aktorki i aktorzy z Grupy Teatralnej GT z parafii Miłosierdzia Bożego oraz z koła teatralnego Stonoga przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Brzesku pod kierunkiem Agaty Podłęckiej w składzie: Julia Kura, Milena Kokoszka, Aleksandra Starostka, Ada Wolak, Klara Syty, Anna Krzyżak, Michał Kuciel, Karina Witek, Klara Gawin, Zofia Bryndal, Weronika Stachera, Izabela Glonek, Aniela Rudnik.

Piosenki nawiązujące do powieści i nadniemeńskiego krajobrazu wykonały członkinie kabaretu Babki z klasą w składzie: Agata Podłęcka, Joanna Kossoń i Joanna Kołodziej.

PiMBP w Brzesku

Podobne artykuły

Back to top button