ADV
blank
Powiat TarnowskiWiadomości
Trending

Obywatelskie zatrzymanie którego nie było

Wrzucone zdjęcie radiowozu oraz wyssany z palca komentarz o pijanym kierowcy mercedesa na grupie ALERT 112 grupa Tarnowska wywołało lawinę pytań. Rzeczywistość wyglądała zaś trochę inaczej.

Patrol ruchu drogowego KMP w Tarnowie podjął w czwartek, 20 kwietnia 2023 r., około godziny 23.40 interwencję wobec kierowcy srebrnego mercedesa, który poruszał się ulicami miasta bez włączonych świateł mijania i dodatkowo jechał bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. Policjanci włączyli światła uprzywilejowania i jechali za tym samochodem, który w momencie wyprzedzenia go przez radiowóz zatrzymał się. Kierowca tłumaczył, że widząc jadących za sobą policjantów, ustępował im miejsca, zjeżdżając to na prawy to na lewy pas. Do zdarzenia doszło na światłach ul. Księdza Sitki.

Natomiast do żadnej kolizji ani pościgu nie doszło, co sugeruje jedna z komentujących na grupie ALERT 112 grupa Tarnowska osób. Faktem jest, że kierowca srebrnego mercedesa był agresywny, co skutkowało użyciem przez mundurowych środków przymusu bezpośredniego, w postaci siły fizycznej oraz kajdanek. Badanie kierowcy nie wykazało w jego organizmie alkoholu.

Za popełnione wykroczenia mężczyzna został ukarany mandatem w wysokości 500 złotych, a do jego konta dodanych zostało 20 punktów karnych.

Gdzie tu miejsce na obywatelskie ujęcie – pozostawiamy to bez komentarza.

Natomiast warto zwrócić uwagę, że osoby publikujące w Internecie zdjęcia z wizerunkami innych osób czy numerami rejestracyjnymi nie swoich pojazdów, bez uzyskania na to zgody, lub rozmijające się z prawdą i komentujące zachowanie innych osób w sposób dyskredytujących te osoby, muszą się liczyć z konsekwencjami prawnymi. Pamiętajmy, że w sieci nie jesteśmy anonimowi i bezkarni.

Art. 212 kk Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Warto pamiętać także o odpowiedzialności cywilnej za naruszenie dóbr osobistych innych osób.


Tarnowska Policja

blank

Podobne artykuły

Back to top button