ADV
Kultura

Spacer śladami brzeskich Żydów / zdjęcia

Spacer regionalny śladami dawnej brzeskiej społeczności żydowskiej już za nami. Było wiele poruszających opowieści, ale też i uśmiechów, a przede wszystkim potężna dawka regionalnej historii, którą przekazała prelegentka i przewodniczka spaceru, dr Anna Brzyska – prezes Stowarzyszenia „Pamięć i dialog. Wspólna historia”, działaczka społeczna i inicjatorka szeregu działań na rzecz upamiętnienia żydowskiej społeczności przedwojennego Brzeska.

Wydarzenie zorganizowała Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Brzesku w ramach akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile upamiętniającej 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim. 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu tego największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz tysiące bibliotek, szkół i innych instytucji organizują spotkania, warsztaty, wydarzenia edukacyjne upamiętniające te wydarzenia.
Brzeska biblioteka od lat bierze udział w tej akcji, dbając także o to, by włączać w obchody wątek lokalny – propagując pamięć o ofiarach getta warszawskiego, przypominamy również historię brzeskich Żydów. Temu właśnie służył spacer regionalny, podczas którego uczestnicy wraz z dr Brzyską i brzeskimi bibliotekarzami poznawali tę bliską, a wciąż nie zawsze znaną historią Brzeska i jego dawnych mieszkańców. Spacer ulicami miasta, w tym odwiedziny na cmentarzu żydowskim przy ul. Czarnowiejskiej, poprzedziła prelekcja w Muzeum Regionalnym, w którego gościnnych progach rozpoczęliśmy spotkanie. W dłoniach i przy ubraniach niektórych uczestników spaceru pojawił się tego dnia żonkil – symbol powstania i ofiar getta.

Dziękujemy dr Annie Brzyskiej za wszystkie niezwykłe opowieści i pokazanie, jak w dawnym Brzesku żyła społeczności żydowska, przybliżenie ich zwyczajów, świąt, struktur społecznych, a także odświeżenie wiedzy o brzeskim getcie oraz ofiarach wojny i obozów. Chociaż nie zabrakło wzruszeń, uczestnicy spotkania i spaceru wrócili z nich bogatsi i mocniej zakorzenienie w historii swojego miasta.

Uczestników spaceru, a także wszystkich zainteresowanych zapraszamy w najbliższy poniedziałek, 24 kwietnia o godz. 10:00 na pokaz filmu „Dov Landau: moje Brzesko” poprzedzony krótką prelekcją w ramach cyklu Regionalne Seanse Senioralne. Dzięki temu dokumentowi raz jeszcze powędrujemy ulicami Brzeska, słuchając opowieści 95-letniego pana Landaua, ostatniego żyjącego ocalałego z Zagłady brzeskiego Żyda.
O historii żydowskich społeczności Brzeska i powiatu można przeczytać na stronie: brzesko-briegel.pl


PiMBP w Brzesku

blank

Podobne artykuły

Back to top button