ADV
Wiadomości

Od 1 lipca do 5 000 zł na małą retencję

1 lipca rozpoczął się nabór wniosków w programie Moja Woda. Można zyskać nawet 80 proc. (ale nie więcej niż 5 tys. zł) dofinansowania budowy przydomowych instalacji, zatrzymujących wody opadowe lub roztopowe. Celem programu jest łagodzenie skutków suszy w Polsce, a nabór wniosków potrwa do 31 maja 2024 lub do wyczerpania puli środków.

Ministerstwo Klimatu szacuje, że przeznaczona na realizację programu Moja Woda kwota 100 mln złotych pozwoli na sfinansowanie aż 20 tysięcy instalacji przydomowej retencji.

– Dzięki tym zbiornikom około milion metrów sześciennych wody rocznie zostanie zatrzymanych na prywatnych działkach, a więc nie tylko przyczyni się do zmniejszenia zagrożenia powodziowego, ale pozostanie do dyspozycji właścicieli posesji– tłumaczy wicemarszałek Tomasz Urynowicz.

Program Moja Woda jest finansowany przez Ministerstwo Klimatu oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dofinansowanie obejmuje zakup, montaż i uruchomienie instalacji pozwalających na zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych na działkach prywatnych. Dotację można przeznaczyć np. na przewody odprowadzające wody opadowe, zbiorniki retencyjne podziemne lub nadziemne, oczka wodne, instalację rozsączającą oraz elementy do nawadniania bądź innego sposobu wykorzystania zatrzymanej wody.

– Gorąco namawiam do skorzystania z tej możliwości, gdyż mieszkańcy Małopolski borykają się zarówno z gwałtownymi powodziami, co obserwowaliśmy przed kilkoma dniami na przykład w Łapanowie, jak i z problemem suszy po coraz łagodniejszych zimach – dodaje wicemarszałek Tomasz Urynowicz.

W Małopolsce operatorem programu jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na stronie internetowej https://www.wfos.krakow.pl/program-priorytetowy-moja-woda/ można się zapoznać ze szczegółowymi zasadami udzielania dotacji oraz pobrać formularz wniosku o jej udzielenie.

MUW

blank

Podobne artykuły

Back to top button