ADV
Wiadomości

Okna dla pogorzelców z Nowej Białej od firmy PAGEN

Pożar w Nowej Białej wybuchł w sobotę 19 czerwca po godzinie 18. Ogień uszkodził 25 domów, w których mieszkało ok. 110 osób. Spaleniu uległy także zabudowania gospodarcze. W gaszeniu pożaru uczestniczyło 107 zastępów, 400 strażaków PSP i OSP z dziewięciu powiatów. Pomoc dla poszkodowanych płynie z całej Polski, w tym także od firmy PAGEN – małopolskiego producenta okien, drzwi, rolet i bram garażowych, który najbardziej potrzebującym przekaże w darowiźnie stolarkę okienną.

To nie pierwszy pożar w Nowej Białej, choć ze względu na skalę największy od 30 lat. Już do 13 wzrosła liczba domów, które nadają się tylko do całkowitej rozbiórki. Przyczyny pożaru nie są jeszcze znane, ale prokuratura wykluczyła umyślne podpalenie. Poszkodowani otrzymali pomoc z budżetu państwa.

blankPrzekazaliśmy na konto gminy Nowy Targ już ponad 2,6 mln złotych z rezerwy celowej budżetu państwa na pomoc dla poszkodowanych podczas pożaru w Nowej Białej. Pierwsze środki rządowe trafiły do samorządu zaraz w poniedziałek po pożarze. Zrobiliśmy wszystko, aby rodziny, które ucierpiały, szybko stanęły na nogach i odzyskały to, co zabrał im pożar: poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa. Cieszę się, że poszkodowani mogą liczyć także na przedsiębiorców prowadzących działalność w naszym regionie. Składam serdeczne podziękowania firmie PAGEN, której postawa zasługuje na słowa uznania. Dziękuję także innym firmom, które wykazały się daleko idącą empatią. Nie mamy wpływu na działanie żywiołu, ale możemy pokazać, że razem jesteśmy silniejsi – razem możemy przejść nawet przez tak trudne sytuacje, jak ta, która dotknęła Nową Białą. Dziękuję wszystkim, którzy utworzyli ten szeroki front pomocy – powiedział Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita.

Z informacji GOPS w Nowym Targu wynika, że część domów nadaje się do remontu, który będzie polegał głównie na zmianie pokrycia dachowego. Zasiłki z budżetu państwa w takich sytuacjach mogą wynieść od 20 do 100 tys. zł. W niektórych domach konieczne będą drobniejsze prace, na które poszkodowane rodziny mogą otrzymać zasiłki w wysokości do 20 tys. zł. Niemal w każdym budynku uszkodzeniom uległa stolarka okienna – głównie na wyższych kondygnacjach. Szacuje się, że ok. 150 okien wymaga wymiany.

blankZ dużym niepokojem i współczuciem przyjmowaliśmy informacje dot. pożaru w Nowej Białej, w pełni solidaryzując się z osobami poszkodowanymi. Jesteśmy w stałym kontakcie z Wojewodą Małopolskim i Wójtem Gminy Nowy Targ, którym złożyliśmy oficjalną deklarację darowizny stolarki okiennej dla najbardziej potrzebujących. Z uwagi na skalę zniszczeń oraz świadomość tego, że udzielone wsparcie nie wyczerpuje potrzeb poszkodowanych, przedstawimy także preferencyjne warunki realizacji zamówień – komentuje Dominik Chamioło, Prezes Zarządu PAGEN Sp. z o.o.

Producent swoją deklarację pomocy złożył tuż po pożarze tj. 21 czerwca. Firma poinformowała także, że w akcję pomocy koordynowaną przez Salon Firmowy w Nowym Targu, włączyli się także jej kluczowi dostawcy – firma Winkhaus Polska, producent okuć okiennych, drzwiowych oraz ich zabezpieczeń, a także firma Schüco International Polska Sp. z o.o., producent systemów okiennych, drzwiowych, przesuwnych, fasad oraz systemów zapewniających bezpieczeństwo i ochronę przeciwsłoneczną.

Osoby, których domy ucierpiały w wyniku pożaru, proszone są o kontakt z Salonem Producenta w Nowym Targu lub Urzędem Gminy w Nowym Targu.

pagen

blank

Podobne artykuły

Back to top button