ADV
Wiadomości
Trending

Okocim. Spotkanie integracyjne pokoleń

W Okocimiu co miesiąc odbywają się spotkania integracyjne dla seniorów. Organizuje je Stowarzyszenie Młodzieży „Pracą i Prawdą”. Zawsze rozpoczyna się Mszą św.

Galeria zdjęć / Tarnowski Gość Niedzielny <==

Jak mówi okocimski proboszcz ks. Wiesław Pieja, spotkania te wiele dają młodym i dzieciom. To świetna okazja do integracji pokoleń.

Mszą św. o godz. 10 w każdą pierwszą sobotę miesiąca w parafii Okocim rozpoczyna się spotkanie integracyjne dla osób starszych i wszystkich chętnych. Organizuje je Stowarzyszenie Młodzieży „Pracą i Prawdą”, ale jak podkreśla okocimski proboszcz ks. Wiesław Pieja – to nade wszystko okazja, by to właśnie młodzi i dzieci skorzystali najwięcej z doświadczenia, wiedzy, tradycji pokoleń, lokalnych zwyczajów i wiary seniorów i dorosłych.

Stowarzyszenie Młodzieży „Pracą i Prawdą” tworzą wszyscy młodzi duchem, od dzieci, poprzez młodych, średnie pokolenie i starszych. Nierzadko całe rodziny. W sumie 47 osób. Przyświeca im dewiza rodziny Goetzów-Okocimskich, widniejąca na ich herbie rodowym – „Pracą i prawdą”. Podobnie jak ta rodzina chcą nade wszystko dostrzegać drugiego człowieka, działać dla innych. Spotkania integracyjne dla seniorów zaczęli organizować kilka miesięcy temu.

– Już na pierwszym zaskoczeni byliśmy tym, jak wiele osób odpowiedziało na nasze zaproszenie i zachęcało nas, żebyśmy nie zaprzestawali organizacji tych spotkań. To idealny czas i miejsce dla nich, by mogli ze sobą porozmawiać w tak szerokim gronie. Ludzie mówili nam tutaj, że spotykali znajomych sprzed 30 lat. Dużo sobie opowiadają, wspominają lata szkolne, swoją młodość. W ubiegłym miesiącu przyszło do nas ponad 50 osób – mówi pani Elżbieta Rysak, prezes Stowarzyszenia.

Członkowie stowarzyszenia tego dnia włączają się w liturgię Mszy św., czytania, śpiew psalmów, modlitwę wiernych. Przygotowują dla wszystkich ciepły poczęstunek, a także kawę, herbatę i ciasto. Młodzi pomagają starszym przejść do kościoła do parafialnej salki. Nieraz jest też muzyka na żywo, którą zapewnia pan Artur Leś, grający na akordeonie.

W Okocimiu co miesiąc odbywają się spotkania integracyjne dla seniorów

Pani Teresa opowiadała o swojej niedawnej podróży do Stanów, ale też dawniej organizowanych w Okocimiu wycieczkach furmanką i ciężarówkami.

Nie brak też opowieści. Dzisiaj pani Teresa opowiadała o swojej niedawnej podróży do Stanów, ale także o organizowanych dawniej w Okocimiu wycieczkach furmanką do Czchowa czy Nowego Wiśnicza, a potem ciężarówką. Inny świat, a przecież wcale nie tak odległy, skoro jego świadkowie żyją i to pamiętają.

W spotkaniach uczestniczy też od jakiegoś czasu pan Janusz Pajor. Mieszka w Brzesku, ale stąd pochodzi i tu ma dużą rodzinę. Przyniósł ze sobą stare zdjęcia sprzed 100 lat. Mówił też o trzyjęzycznym katalogu, jaki przygotował o Okocimiu już kilka lat temu, a który czeka na wydanie.

BEATA MALEC-SUWARA /FOTO GOŚĆ

Podobne artykuły

Back to top button