ADV
Powiat BocheńskiPowiat TarnowskiWiadomości

Koronawirus. Niestety złe informacje z Powiatu Bocheńskiego i Tarnowskiego

Po kilkunastu dniach względnego spokoju w temacie koronawirusa – pojawiają się pierwsze niepokojące zwiastuny, które mogą zmącić ten spokój.

W czwartek 4 czerwca 2020 r. do mediów trafiły komunikaty tarnowskiego oraz bocheńskiego Sanepidu, w których apeluje się, aby osoby które miały kontakt z księżmi z parafii w Królówce oraz zakonnikami z klasztoru redemptorystów w Tuchowie skontaktowały się ze służbami sanitarno-epidemiologicznymi.

W parafii Królówka (Gmina Nowy Wiśnicz / Powiat Bocheński) księża zostali objęci kwarantanną. Zamknięty jest również kościół. Podobna sytuacja ma miejsce w klasztorze w Tuchowie (Gmina Tuchów / Powiat Tarnowski).W związku z podejrzeniem zakażenia koronawirusem na obszarze gminy Tuchów ograniczono również funkcjonowanie Urzędu Miejskiego w Tuchowie.

Pomimo zmęczenia blisko trzy miesięcznym okresem trwania epidemii nie warto rezygnować z zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Jak widać na przykładzie Królówki i Tuchowa koronawirus może być ponownie niebezpieczny.

Oświadczenie Kurii Diecezjalnej w Tarnowie

W związku z tym, iż niektóre kościoły w diecezji tarnowskiej będą zamknięte z powodu decyzji sanepidu oraz kwarantanny duszpasterzy, Biskup Tarnowski udziela dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedziele i święta nakazane (na czas zamknięcia świątyń) dla tych wiernych, którzy nie będą mogli uczestniczyć w Eucharystii w swojej parafii i dla których udanie się do innego kościoła będzie wiązało się z poważnymi utrudnieniami.

Ks. dr hab. Robert Kantor

Kanclerz kurii

 

Komunikat na stronie parafii Królówka (Gmina Nowy Wiśnicz)

– Z przykrością informujemy, że w związku z kontaktem w kościele w niedzielę z osobą zakażoną, jesteśmy z Ks. Ziemowitem objęci obowiązkową kwarantanną od dzisiaj (tj. czwartek od 11.oo) i kościół w Królówce jest zamknięty do odwołania. Msze Św. zamówione na ten czas będziemy odprawiali na plebanii. Wierni, którzy przyjmowali Komunię Św. na Mszach Św. w niedzielę o godz. 9.oo i 11.oo lub korzystali ze spowiedzi św. proszone są przez Sanepid w Bochni o kontakt (tel.: 14 6123234, 146123947 lub 14 6123958). Ministranci i lektorzy, którzy byli na Mszach Św. w o 9.oo i 11.oo w niedzielę proszeni o szybki kontakt ze mną (Ks. proboszcz 667065077). Trzeba podać do Sanepidu listę z danymi szczegółowymi. Prosimy o modlitwę za całą Naszą Parafię – informuje w ogłoszeniu zamieszczonym na parafialnej stronie proboszcz parafii Królówka ks. Józef Janus.

 

Również w Powiecie Tarnowskim sytuacja jest dynamiczna.  Do zakażenia doszło wśród zakonników z zakonu redemptorystów w Tuchowie.

Oświadczenie Prowincji Warszawskiej Redemptorystów

Na początku czerwca doszło do zakażenia koronawirusem w kilku domach zakonnych redemptorystów w Polsce. W sobotę, 30 maja 2020 r. w Tuchowie k. Tarnowa odbyły się święcenia kapłańskie, które przebiegły przy zachowaniu obowiązujących przepisów władz sanitarnych i kościelnych. Niestety, na uroczystości były obecne osoby zakażone wirusem, wtedy tego zupełnie nieświadome. Wykazały to dopiero badania wykonane kilka dni później. W konsekwencji doszło do kolejnych zakażeń.

Pierwsza osoba chora, zaraz po otrzymaniu swoich wyników, powiadomiła nas o tym we wtorek, 2 czerwca ok. godz. 20.00 – czyli trzy dni po święceniach – i natychmiast zostały wdrożone dostępne środki ostrożności we wspólnotach, gdzie były osoby z pojawiającymi się objawami. Następnego dnia rano zostały powiadomione władze sanitarno-epidemiologiczne i potencjalnie chorzy poddali się badaniom. Do godzin południowych 4 czerwca 2020 r. zostały potwierdzone trzy przypadki zachorowań. Inni członkowie wspólnot zakonnych mający kontakt z zarażonymi zostali poddani testom na obecność koronawirusa lub obecnie to się dokonuje.

W oczekiwaniu na wyniki badań, stosownie do obowiązujących przepisów, kwarantanną objęte zostały domy zakonne redemptorystów w Bardzie (diec. świdnicka), Kościelisku (arch. krakowska), Tuchowie (diec. tarnowska) i Wrocławiu. Czasowo zamknięte dla wiernych zostały też kościoły znajdujące się przy wymienionych domach zakonnych.

Władze Prowincji Warszawskiej Redemptorystów i przełożeni poszczególnych domów zakonnych współpracują z właściwymi służbami sanitarno-epidemiologicznymi. Dalsze działania i okres kwarantanny w wymienionych domach są uzależnione od decyzji powyższych służb, które monitorują rozwój sytuacji.

Dziękujemy za słowa otuchy, wsparcie i modlitwę w niełatwej dla nas sytuacji. Wszystkich, a szczególnie chorych, polecamy wstawiennictwu Matki Bożej Nieustającej Pomocy – napisał w oświadczeniu o. Mariusz Mazurkiewicz, rzecznik prasowy Prowincji Warszawskiej Redemptorystów

IB / Parafia Królówka / Prowincja Warszawska Redemptorystów

blank

Podobne artykuły

One Comment

  1. Epidemia koronawirusa czy zmutowanej grypy zbiera swoje żniwo! Obecny rząd w pogoni za pieniądzem zezwala na na otwarcie restauracji, barów, kawiarni i inne. Stwarza tym zagrożenie zdrowia i życia!
    KU PRZESTRODZE!

Back to top button