ADV
Wiadomości

Okocim. Stowarzyszenie Młodzieży „Pracą i Prawdą”

Stowarzyszenie Młodzieży to możliwość poznania i poszerzenia znajomości oraz zdobywanie nowych cennych doświadczeń. To organizacja ciekawych spotkań, warsztatów, imprez i wyjazdów jak również wiele inicjatyw dla dzieci, młodzieży oraz osób starszych. Nasze Stowarzyszenie to nie tylko idee i cele, ale przede wszystkim ludzie je tworzący. Rozmowa z Zarządem nowo powstałego Stowarzyszenia Młodzieży w Okocimiu.

Stowarzyszenie Młodzieży „Pracą i Prawdą” jest nowo utworzoną organizacją zrzeszająca młodzież Okocimia, która chce realizować swoje plany związane ze swoją miejscowością, pragnących twórczo i aktywnie wykorzystać swoją młodość. Celem Stowarzyszenia jest aktywizacja młodzieży w naszej miejscowości poprzez realizację projektów kulturowych, integracyjnych i społecznych. Chcemy pokazać, że przy odpowiednio zaangażowanym zespole można dokonać wielu naprawdę fajnych rzeczy. Wśród młodzieży ten potencjał jest wyjątkowo widocznymówi Prezes Stowarzyszenia Elżbieta Rysak.

Czy to pierwsze Stowarzyszenie w Okocimiu?

Nie, to nie jest pierwsze Stowarzyszenie w naszej miejscowości. Od kilkunastu lat działa Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Okocimskiej. Jesteśmy kolejnym, ale zakresem swojego działania chcemy objąć dzieci, młodzież i osoby starsze. Stowarzyszenie swoją działalność opierać będzie na społecznej pracy członków. Będziemy się starali zintegrować nasz Okocim do wspólnych działań, tak jak było to już zapoczątkowane podczas organizacji Zjazdu Motocyklowego organizowanego przez naszych księży, parafię, młodzież oraz Radę Sołeckąmówi Wiceprezes Stowarzyszenia Ewelina Wydro.

Jakie plany ma Stowarzyszenie?

Cele działania zapisane w Regulaminie Stowarzyszenia obejmują szeroki zakres, poczynając od inicjowania i współudziału w przedsięwzięciach społeczno-gospodarczych, kulturalno-integracyjnych i sportowych, a na rozwijaniu aktywnych postaw młodzieży i mieszkańców kończąc. Jak sama nazwa wskazuję realizacja naszych planów, będzie możliwa dzięki systematycznej i intensywnej pracy opartej na wspólnych inicjatywachmówi Sekretarz Stowarzyszenia Marlena Słupska.

Dlaczego nazwa „Pracą i Prawdą”?

Mamy wiele dojrzałych młodych ludzi w Okocimiu, chętnych do pracy i działania dla dobra swojej miejscowości. Młodzieży, która chciałaby przedłużyć i podtrzymać tradycję Goetzów Okocimskich, których głównym celem była praca i wartości, jakimi jest prawda. Jako młodzi mieszkańcy Okocimia chcą pokazać, że można zrobić bardzo wiele ciężką i intensywną pracą oraz otwartością do lokalnej społeczności. Rodzina Goetzów jest dla naszej młodzieży wzorem do naśladowania. Wzorem pracowitości, przedsiębiorczości, postawy społecznej i patriotyzmu. Tego wszystkiego zapomnieć nie można dlatego młodzież swoją pracą i postawą, będzie próbowała iść śladami Rodziny Goetzów, którzy ufundowali m.in. Bibliotekę Publiczną, działającą do dziś, a także Szkołę Podstawową, do której uczęszczali, plebanię oraz kościół.

Jaki jest cel Stowarzyszenia?

Poprzez spotkania z młodzieżą chcemy jak najlepiej identyfikować jej potrzeby oraz wspierać realizację ich pomysłów. Naszym celem jest między innymi pokazanie młodym ludziom, że są częścią społeczeństwa obywatelskiego oraz pokazanie tego, co to oznacza i jakie wiążą się z tym możliwości. Głównie chodzi nam o to, aby młodzi ludzie wiedzieli, że mają wpływ na to, co się wokół nich dzieje. Naszym celem jest również integracja wszystkich mieszkańców, dlatego mamy nadzieję, że inicjatywy podejmowane przez Stowarzyszenie zainteresują wszystkich, tych najmłodszych jak i najstarszych mieszkańców. W Okocimiu jest naprawdę dobra i wspaniała młodzież dlatego warto takim osobom pomóc realizować swoje pomysły i plany. Zachęcamy do współpracy wszystkich, którzy chcą się rozwijać i pożytecznie spędzać z nami swój wolny czas. Jak mówił dr Zygmunt Wadwicz – Stańkowski, Antoni Goetz Okocimski podkreślał, że „Jeśli chcemy być szczęśliwi, to wszyscy ludzie nas otaczający muszą być szczęśliwi” i niech te słowa staną się główną maksymą naszej młodzieżypodkreśla Elżbieta Rysak – Prezes Stowarzyszenia.


IB

Podobne artykuły

Back to top button