ADV
1
ReligiaWiadomości
Trending

Kwesta na Cmentarzach w Brzesku

1 listopada 2022 roku na Cmentarzu Parafialnym oraz Cmentarzu Komunalnym w Brzesku tradycyjnie odbędzie kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków. Kwestę będą prowadzić wolontariusze Społecznego Komitetu Odnowy i Troski o Cmentarz Parafialny tradycyjnie już przed bramami cmentarzy.

Kwestujących będzie można spotkać na Cmentarzu Parafialnym od 8:00 do 15:00, natomiast na Cmentarzu Komunalnym od 8:00 do 14:00. Dochód w całości zostanie przeznaczony na odnowę wybranego zabytkowego nagrobka.

W tę szlachetną akcję włączają się nie tylko starsi, ale i najmłodsi mieszkańcy Brzeska.

Działalność komitetu polegająca na pozyskiwaniu sponsorów i organizacji kwest pozwoliła na odnowienie do tej pory kilkunastu zabytkowych nagrobków. Efekty wieloletnich zbiórek rozpoznawalne są m.in. poprzez biało – czerwone tasiemki zdobiące renomowane pomniki nagrobkowe.

Stary cmentarz parafialny usytuowany jest przy ulicy Kościuszki w Brzesku. Został on założony pomiędzy rokiem 1785 a 1813. Na cmentarzu spoczywają liczni obywatele miasta Brzeska oraz osoby zasłużone. Na cmentarzu znajdują się trzy kaplice. Pierwsza pod wezwaniem św. Krzyża, wybudowana przed 1850 rokiem, przez mieszczanina Stanisława Janiszewskiego, druga to kaplica grobowa hr. Sumińskich oraz trzecia mała kaplica grobowa, rodziny Jurkowskich, wybudowana przez Franciszka Jurkowskiego w okresie międzywojennym. W roku 1973 cmentarz parafialny został ostatecznie zamknięty. Obecnie dokonuje się tam tylko pochówków w grobowcach.

Na zdjęciu harcerze z Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Brzesku podczas ubiegłorocznej kwesty.

Agnieszka Stawiarz / IB

Podobne artykuły

Back to top button