ADV
ReligiaWiadomości
Trending

Orszaki Trzech Króli w Powiecie Brzeskim / 6 stycznia 2023 r.

6 stycznia obchodzimy Święto Objawienia Pańskiego popularnie zwane Świętem Trzech Króli. Należy ono nie tylko do najważniejszych, ale i najstarszych świąt chrześcijańskich. Obchodzone jest bowiem już od III wieku. W tym dniu w kościołach święcone jest kadzidło i kreda. Od lat święto to wychodzi na ulice miast — a to za sprawą organizowanych pochodów Trzech Króli.

6 stycznia 2023 roku, pod hasłem „Niechaj prowadzi nas gwiazda”, Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami setek  miejscowości w Polsce i kilkudziesięciu poza jej granicami. Organizatorzy pragną zwrócić uwagę na gwiazdę, która była znakiem i przewodnikiem dla mędrców w drodze do Jezusa.

– Wędrując za gwiazdą, będziemy śpiewać kolędy i zastanawiać się nad znaczeniem tego znaku wspomnianego w Ewangelii wg św. Mateusza. Chcemy także w ten sposób włączyć się w obchody Roku Kopernikańskiego – zaznaczają w komunikacie organizacyjnym.

Mając na uwadze bogatą i wielowiekową tradycję kolędowania w Polsce, Fundacja Orszak Trzech Króli w roku 2022 szczególnie pragnie zachęcić do jej pielęgnowania i podtrzymywania w okresie świątecznym. Impreza od lat pokazuje, że lubimy gromadzić się wspólnie przy takich okazjach. Pomimo często niesprzyjającej pogody – ulicami miast i wsi idą setki mieszkańców – całe rodziny, księża, władze samorządowe, szkolne delegacje, strażacy i przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń. Jest kolorowo i radośnie.

Na mapie miejscowości w których organizowany jest Pochód Trzech Króli możemy znaleźć miejscowości z naszego regionu.

Bielcza
Orszak Trzech Króli spod kościoła na Góry po sumie. Duszpasterze zapraszają wszystkich mieszkańców parafii – w szczególności dzieci, kolędników misyjnych w strojach, młodzież i dorosłych również w strojach, a przynajmniej z koroną na głowie. Na górach żywa szopka i koncert kolęd a przy ognisku, gorąca herbata z goździkiem i prawdziwym sokiem malinowym z bieleckich lasów.

Borzęcin Górny
Uroczyste przejście Orszaku Trzech Króli rozpocznie się na parkingu przed szkołą o godz. 10:15. Po krótkiej modlitwie i scence w pałacu Heroda o godz. 10:30 uczestnicy przejdą do kościoła ze śpiewem kolęd. W kościele oddadzą pokłon Panu Jezusowi w żłóbku i przeżyją Eucharystię. Młodzież rozda korony.

Brzesko
Już po raz 10. wyruszy przez Brzesko Orszak Trzech Króli. Rozpoczęcie Orszaku spod pomnika św. Jakuba po Mszy św. o godz. 10.30, a zakończenie na Rynku.
– Wszystkich serdecznie zapraszamy na Orszak, który jest manifestacją naszej wiary. Zapraszamy grupy kolędników misyjnych w swoich strojach – zachęcają duszpasterze z Parafii Św. Jakuba w Brzesku.

Dębno
Orszak Trzech Króli rozpocznie się o godz. 15.00 przy zamku. Po przejściu na plac kościelny i oddaniu pokłonu Dzieciątku Jezus Msza św. w kościele o 16.00. Po Mszy Świętej wszyscy są zaproszeni na rodzinne spotkanie przy żywej szopce na placu kościelnym, połączone ze wspólnym kolędowaniem.


IB / diecezja.tarnow.pl

Fot. Bogusław Hajduk

Podobne artykuły

Back to top button