ADV
1
Wiadomości

Ostatnie ciepłe i słoneczne dni tej jesieni? Tylko na wieży widokowej w Iwkowej

Niedziela i początek tygodnia – to prawdopodobnie jedne z ostatnich tak ciepłych dni w tym roku. Dlatego warto dobrze wykorzystać ten czas i wybrać się wspólnie z rodziną lub znajomymi np. na wieżę widokową w Iwkowej. Wieża widokowa w Iwkowej zyskała spore uznanie wśród miłośników aktywnego wypoczynku i od ponad trzech lat jest turystycznym hitem w regionie.

W weekendy, przy ładnej pogodzie można spotkać setki turystów zmierzających w to miejsce. Lokalizacja obiektu w niezwykle urokliwej części Pogórza Wiśnickiego sprawia, że rozległe widoki wręcz zapierają dech. Można podziwiać niezwykłą panoramę z widokiem na Beskidy: Wyspowy, Sądecki, a także Pogórze: Rożnowskie, Bocheńskie i Kotlinę Sandomierską. 34 metrowa wieża wznosi się szczycie Szpilówki, na wysokości 516 m n.p.m. i jest dobrze widoczna z odległości kilku kilometrów.

Gmina Iwkowa przygotowała 9 alternatywnych parkingów i miejsc postojowych wraz z trasami dojścia dostępnych również w aplikacji Google Maps. Na każdym z dostępnych parkingów została zamontowana tablica ze szlakami prowadzącymi na Szpilówkę.

Dla turystów zmotoryzowanych w szczególności polecamy „Zielony Parking” zlokalizowany w odległości ok. 700 m od Ośrodka Zdrowia w Iwkowej w kierunku wieży widokowej. Aby do niego dotrzeć, należy wpisać w GPS frazę „Wieża Widokowa w Iwkowej- Parking B2”. Parkingi E oraz F są nieczynne z powodu zamknięcia drogi gminnej, na której jest zakaz ruchu ze względu na czynne osuwisko.

Wstęp na Wieżę Widokową na Szpilówce jest bezpłatny, dlatego kierujemy prośbę o zachowanie porządku na parkingach, trasie oraz w pobliżu Wieży.

Wójt Kamiński prosi turystów o dbałość o przyrodę na szlakach wiodących na wieżę widokową. Od momentu otwarcia wieży widokowej dla turystów na szlaku oraz pod samym obiektem nie ma koszy na odpady.

– Nie ma koszy – nie ma śmieci. To hasło wzięło sobie do serca 99% procent turystów odwiedzających wieżę widokową na Szpilówce. Dzięki temu można myśleć o udostępnianiu dla turystów atrakcyjnych przyrodniczo miejsc. Mamy bowiem pewność że turyści są odpowiedzialni i otoczą je troską – dodaje wójt Bogusław Kamiński.

Do wieży można dotrzeć kilkoma szlakami prowadzącymi od:
● Parkingu A (na polanie w lesie od strony Tymowej, trasa leśna, dojście zielonym szlakiem PTTK, odległość ok. 3,5 km, czas przejścia ok. 1 h 30 min)
● Parking B (przy Trakcie Węgierskim, dojście czerwonym szlakiem gminnym, odległość ok. 2,2 km, czas przejścia ok. 50 minut)
● Parking B2 (przy Trakcie Węgierskim, dojście czerwonym szlakiem gminnym, odległość ok. 1,8 km, czas przejścia ok. 35 minut)
● Parking C (w centrum Iwkowej, dojście czerwonym szlakiem gminnym, odległość ok. 4,2 km, czas przejścia ok. 2 h)
● Parking D (przy szkole i orliku w Iwkowej, dojście czerwonym szlakiem gminnym, odległość ok. 3,2 km, czas przejścia ok. 1 h 10 min)
● Miejsca postojowe G (wzdłuż drogi powiatowej za szkołą w Iwkowej Nagórzu, dojście żółtym szlakiem gminnym, a następnie zielonym szlakiem PTTK, odległość ok. 2,0 km, czas przejścia ok. 40 min)
● Miejsca postojowe H (wzdłuż końcowego odcinka drogi powiatowej, dojście czerwonym szlakiem gminnym, a następnie zielonym szlakiem PTTK, odległość ok. 4,0 km, czas przejścia ok. 1 h 40 min)
● Parking na rynku w centrum Lipnicy Murowanej (dojście do wieży ścieżką dydaktyczną – historyczną „Niepodległa” – kolor niebieski, a następnie zielonym szlakiem PTTK, czas dojścia do wieży ok. 2 h)


foto Maciej Mazur
Gmina Iwkowa / IB

Podobne artykuły

Back to top button