ADV
Wiadomości

Ostra amunicja w plecaku Polki

8 sztuk ostrej amunicji odnaleziono podczas lotniskowej kontroli bezpieczeństwa w bagażu podręcznym Polki. 44-latka odlatywała z Krakowa do Wielkiej Brytanii.

W sezonie wakacyjnym strażnicy graniczni z krakowskiego lotniska odnotowują szczególny wzrost liczby pasażerów, którzy w swych bagażach przewożą amunicję. Wczorajszy ujawnienie amunicji w bagażu podręcznym 44-latki to już 14. taki przypadek od początku lipca oraz 32. od początku roku.

Zatrzymana Polka nie wiedziała w jaki sposób amunicja znalazła się w jej bagażu. Oznajmiła, że plecak w którym znajdowały się niebezpieczne przedmioty pożyczyła na czas podróży od swoich rodziców. W związku z tym, że kobieta nie  posiadała odpowiednich zezwoleń na posiadanie oraz przewóz amunicji przez granicę, jej sprawą zajmie się prokuratura.

Przypominamy, iż zgodnie z art. 263 § 2 kodeksu karnego – za nielegalne posiadanie broni lub amunicji, grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

***

Najczęściej właściciele bagaży, w których ujawniania jest amunicja, nie posiadają zezwolenia na jej posiadanie oraz przewóz przez granicę. Nie zdają sobie również sprawy, że posiadanie nawet jednej sztuki amunicji bez zezwolenia grozi konsekwencjami karnymi. Bardzo często tłumaczą się niewiedzą lub przypadkiem. Wyjaśniają, że amunicja to znalezisko, podarek, talizman, czy pamiątka ze strzelnicy, która nieopacznie znalazła się w ich bagażu.

Zdarzają się również sytuacje, gdy myśliwi lub osoby, które posiadają stosowne zezwolenia w swoich krajach nie sprawdzają dokładnie bagażu przed odlotem. Tacy pasażerowie – mimo posiadania pozwolenia na broń i amunicję w swoich ojczyznach – również przewożą ją nielegalnie,  gdyż nie uzyskali odpowiednich zezwoleń na transport przez granicę. Osoby  te oraz ich pamiątki „wpadają” najczęściej w punkcie kontroli bezpieczeństwa na lotnisku.

Zgodnie z art. 263 § 2 kodeksu karnego – za nielegalne posiadanie broni lub amunicji, grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.  Chcąc legalnie przewieźć broń i amunicję przez granicę, należy uzyskać specjalne pozwolenia. Podróżując samolotem nie możemy wnieść na pokład niebezpiecznych przedmiotów. Broń i amunicja nie może być przewożona w kabinie pasażerskiej. Nadawana jest osobno w specjalnie do tego przeznaczonych transporterach i eskortowana do luków bagażowych, pod czujnym okiem lotniskowych służb.

karpacki.strazgraniczna.pl

Podobne artykuły

Back to top button