ADV
Wiadomości
Trending

Ostrzeżenie przed burzami / 31 lipca – 1 sierpnia 2021 r.

Niestety, przed nami kolejny weekend który przynajmniej w południowo-wschodniej części kraju nie będzie należeć do spokojnych. Nad naszym terenem znajdzie się pofalowany front atmosferyczny, a dodatkowo w niedzielę przemieszczać się będzie aktywny niż.

Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę możemy spodziewać się burz, którym mogą towarzyszyć gwałtowne zjawiska. W sobotę już od godzin wczesnopopołudniowych, natomiast w niedzielę w godzinach popołudniowych i wieczornych. Burzom może towarzyszyć ulewny deszcz, silne porywy wiatru przekraczające 80 km/h oraz lokalnie grad (punktowo większy).

– Prognozy już od kilku dni wskazują na ryzyko rozwoju gwałtownych, miejscami wręcz niszczących burz. Prawdopodobny jest rozwój burz superkomórkowych – sprzyjać im będą bardzo duże wartości uskoków kierunkowych jak i prędkościowych.

Burze te będą stwarzać zagrożenie przede wszystkim opadami dużego gradu, o średnicy przekraczającej 5-7 cm oraz silnymi porywami wiatru, o prędkości nawet ponad 100-120 km/h. Ponadto występować będą intensywne opady deszczu, miejscami prowadzące do podtopień.

Nie można także wykluczyć rozwoju tornada, nawet dość silnego, na co wskazuje m.in. bardzo silnie zaznaczony uskok kierunkowy – informują Polscy Łowcy Burz.

Temperatura dzisiaj i w niedzielę przed burzami do 30 st. C, natomiast od poniedziałku przez prawdopodobnie cały przyszły tydzień odpoczniemy od upałów i nieznośnego gorąca, temperatury będą się kształtować głównie w przedziale 22-26 st. C, będą się pojawiać opady przelotne.

 


foto: Maciej Mazur
IB / Internetowa Stacja Meteo Tarnowiec

Podobne artykuły

Back to top button