ADV
Wiadomości

Polski Ład – zmiany w podatkach

Rekordowa podwyżka kwoty wolnej od podatku, wzrost do 120 tys. zł progu podatkowego, podatkowe fair play i podatkowy restart gospodarki – to główne elementy podatkowej części Polskiego Ładu.

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które mają wygenerować 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

Polski Ład to historyczna obniżka podatków i historyczna podwyżka kwoty wolnej od podatku. Wpisuje się to w ambitną politykę, jaką prowadzimy od ponad 5 lat.

Poprosiliśmy poseł na sejm Józefę Szczurek – Żelazko o przybliżenie najważniejszych założeń podatkowych programu Polski Ład.

Jakie są założenia podatkowe programu Polski Ład?

– Robimy wielki krok do przodu – przywracamy system podatkowy do właściwych proporcji. Czas skończyć z tym, że osoby mniej zarabiające płacą wyższe podatki niż lepiej zarabiające. Chcemy stworzyć nowoczesny i sprawiedliwy system podatkowy na europejskim poziomie.
Polski Ład to takie same zasady płacenia podatków dla wszystkich, niezależnie od formy zatrudnienia. Zależy nam, aby Polakom żyło się lepiej, aby praca na etacie stała się bardziej opłacalna, aby nikt nie był zmuszany do zakładania firm jednoosobowych lub pracy na umowach śmieciowych.

Kto najbardziej skorzysta na wprowadzonych zmianach?

– Na zmianach skorzystają miliony Polaków – pracowników, przedsiębiorców, emerytów i rencistów, a także wiele grup zawodowych klasy średniej. Podatkowy Polski Ład to również ogromne wsparcie polskich rodzin. Realne korzyści dla szerokich grup społecznych to znak firmowy rządów Zjednoczonej Prawicy.
Zyska niemal 18 mln naszych obywateli. Prawie 9 mln Polaków przestanie płacić PIT. PIT nie będą płacić osoby najmniej zarabiające i prawie 70 proc. emerytów. Podatek w wysokości 32 proc. płacić będzie o połowę osób mniej niż dotychczas.
Polski Ład to nawet do 14 mld zł rocznie więcej pieniędzy w portfelach Polaków. Dla 90 proc. osób płacących podatki w Polsce, nowe rozwiązania są korzystne lub neutralne.

Jakie konkretnie kwoty wchodzą w grę?

– Dzięki historycznej i długo oczekiwanej podwyżce kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł – wchodzimy na europejski poziom. Wyższy będzie również II próg podatkowy. Wartość progu wzrośnie z 85 tys. zł do 120 tys. zł.
Bardzo dobrą wiadomością jest emerytura bez podatku. Dotyczy to emerytur w wysokości do 2,5 tys. zł. Emeryci i renciści o wyższych świadczeniach zapłacą podatek tylko od kwoty przekraczającej 2,5 tys. zł.
Kolejną obniżkę stawek ryczałtu wprowadzamy m.in. dla inżynierów, zawodów IT, lekarzy.

Czy możemy prosić o przykłady ulg?

PRACOWNICY, OSOBY PROWADZĄCE DZIAŁALNOŚĆ I POLSKIE RODZINY

• Polski Ład to więcej środków w portfelach pracowników, osób prowadzących działalność i polskich rodzin.

PRZYKŁADY (pracownicy na etacie):

• Kasjer zarabiający 3 tys. zł brutto, zyska ok. 1840 zł „na rękę” w ciągu roku.
• Pracownik fizyczny zarabiający 4 tys. zł brutto, zyska ok. 1360 zł „na rękę” w ciągu roku.
• Księgowa zarabiająca w firmie 5 tys. zł brutto, zyska ok. 560 zł w „na rękę” ciągu roku.

PRZYKŁADY (osoby prowadzące działalność):

• Krawiec z dochodem 3 tys. zł brutto, zaoszczędzi ok. 1,3 tys. zł „na rękę” rocznie.
• Fryzjer z dochodem 4 tys. zł brutto, zaoszczędzi rocznie ok. 2 tys. zł „na rękę” rocznie.
• Mechanik z dochodem 5 tys. zł brutto, zaoszczędzi ok. 1 tys. zł „na rękę” rocznie.

PRZYKŁADY:

• Małżeństwa wspólnie gospodarujące będą mogły skorzystać z kwoty wolnej od podatku wynoszącej 60 tys. zł.
• Rodzina 2+2, w której rodzice zarabiają w sumie 6,5 tys. zł brutto, gdy rozliczą się wspólnie, miesięcznie zyskają 328 zł „na rękę”, czyli prawie 4 tys. zł rocznie. Małżeństwo będzie mogło też odliczyć od podatku ulgi na dwójkę dzieci, czyli 2,2 tys. zł.
• Pan Janusz jest listonoszem i zarabia 3 tys. zł brutto miesięcznie. Jego małżonka, pani Elżbieta pracuje na kasie w dyskoncie, gdzie zarabia 3,5 tys. zł brutto miesięcznie. Na reformie Polskiego Ładu zyskają oboje. W przypadku pana Janusza będzie to 153 zł „na rękę” miesięcznie. W przypadku pani Elżbiety zysk wyniesie 147 zł „na rękę” miesięcznie. Rocznie dla obojga małżonków daje to wynik na plusie w kwocie 3,6 tys. zł „na rękę”.

EMERYCI I RENCIŚCI

• Więcej pieniędzy zostanie w kieszeniach 90 proc. emerytów i rencistów, czyli ponad 8 mln osób. Aż 2/3 z nich w ogóle nie zapłaci PIT.

PRZYKŁADY:

• Emeryt otrzymujący emeryturę w kwocie 3,2 tys. zł brutto zyska 1600 zł „na rękę” rocznie.
• Małżeństwo emerytów, z których jeden osoba otrzymuje emeryturę minimalna, a druga emeryturę na poziomie średniej zyska 2 997 zł „na rękę” rocznie.
• Małżeństwo emerytów, w którym każda osoba otrzymuje 1 800 zł brutto emerytury, zyska „na rękę” 2 946 zł rocznie.

Jaki jest planowany termin wdrożenia nowych przepisów podatkowych?

– Projekt zmian podatkowych został skierowany do konsultacji, które potrwają do 9 sierpnia 2021 r. Planujemy, że przepisy wejdą w życie od 1 stycznia 2022 r.

Gdzie można znaleźć informacje na temat nowych przepisów?

– Szczegółowe informacje o projekcie przepisów można znaleźć na stronie podatki.gov.pl.

Dziękuje za rozmowę i życzę powodzenia przy wdrażaniu programu.

– Dziękuję.

IB

Podobne artykuły

Back to top button