ADV
WiadomościWideo
Trending

Otwarcie muralu patriotycznego w Brzesku – Słotwinie / zdjęcia

W Brzesku – Słotwinie odbyła się uroczysta prezentacja muralu przedstawiającego polskie Legiony, bombardowanie pociągu ewakuacyjnego, które miało tutaj miejsce 5 września 1939 roku oraz żołnierzy walczących z okupantem podczas II wojny światowej. To najprawdopodobniej największe tego typu malowidło o tematyce w Małopolsce, a być może i całym kraju. Wydarzenie połączone było z organizacją pikniku wojskowego i cieszyło się dużym zainteresowaniem, dzięki swej bogatej ofercie. Odbyły się pokazy sprzętu i broni wojskowej, policyjnej oraz wozów i wyposażenia strażackiego.

Swoje stoisko promocyjne przedstawiali również reprezentanci Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny, której przewodniczył ks. ppor. Mateusz Norek, kapelan 114. Batalionu Lekkiej Piechoty w Limanowej oraz Ks. Marcin Gazda – do niedawna wikariusz w Parafii pw. NMP Matki Kościoła i sanktuarium św. Jakuba Starszego Ap. w Brzesku.

Po Mszy św. rozpoczęła się druga część uroczystości.

Poseł na Sejm Józefa Szczurek – Żelazko odczytała list okolicznościowy od Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka do organizatorów oraz uczestników wydarzenia. Podniosłą przemowę wygłosił Komendant Powiatowy Policji insp. Bogusław Chmielarz, nawiązując również do sytuacji mającej miejsce za wschodnią granicą: „Ten właśnie mural jest swoistym wołaniem o pokój. Pokazuje bezsens i barbarzyństwo wojny i każe nam zastanowić się nad celem życia. Ale czy my – ludzie, wyciągamy z tego wnioski? Czy my uczymy się na naszych błędach? Chciałoby się powiedzieć, że tak, ale niestety historia piszę inne scenariusze. W XXI wieku, gdzie świat wreszcie pojął co znaczą prawa człowieka. Kiedy zapomnieliśmy już co znaczy głód i cierpienie, za naszą granicą dzieją się rzeczy, które czasami nie można opisać słowami. Gdzie człowiek zatracił swoje jestestwo. Stał się bezrozumną bestią, wyzbytą jakichkolwiek uczuć. Nie ważne jest to czy kieruje tym brudna, światowa polityka czy jednostka przepełniona złem i chorym imperializmem, ale ważne jest to, że przeciw człowiekowi staje drugi człowiek, wyrządzając sobie niewyobrażalne wręcz cierpienie.” Głos zabrali ponadto: Krzysztof Nocek – Dyrektor Biura Posła Na Sejm RP Piotra Saka oraz Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Marta Malec-Lech. Podsumowanie stanowiły podziękowania od Stowarzyszenia Be Active za pomoc w organizacji Pikniku Wojskowego, ale i innych realizowanych dotychczas przedsięwzięć.

Część artystyczną zaprezentowali uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Brzesku pod opieką Edyty Szczepanek oraz Magdaleny Głowackiej – Zastawnik oraz Zespół Regionalny Krakowiacy Ziemi Brzeskiej. Następnie głos zabrała Pani Ines Oleksy, asystent pracujący w brzeskiej szkole z uczniami z Ukrainy, która dziękowała Polakom i mieszkańcom regionu brzeskiego za okazaną pomoc.

Piknik uświetnił występ Orkiestry Wojska Polskiego z Krakowa pod batutą Kapelmistrza Dariusza Byliny, oraz Orkiestry Baczków, Orkiestry Dętej z Okulic oraz Miejskiej Orkiestry Dętej, którzy wystąpili jednocześnie, zagrzewając publikę do wspólnych śpiewów patriotycznych. Uczestnikom wydarzenia przekazano przygotowane na tę okoliczność śpiewniki patriotyczne oraz flagi i chorągiewki w narodowych barwach.

Zwieńczeniem wydarzenia było rozświetlenie malowidła oraz bezpośredniego otoczenia „Parku Leśnego” w Brzesku – Słotwinie, które trwało do późnych godzin wieczornych.

Warto nadmienić, iż to kolejna inicjatywa o charakterze patriotycznym zorganizowana przez brzeskie Stowarzyszenie „Be Active”. We wrześniu odbyła się druga już edycja „Biegu Pamięci Ofiar Bombardowania Węzła Kolejowego”, w grudniu z kolei organizacja przygotowuje kolejne wydarzenie upamiętniające zwycięskie Powstanie Wielkopolskie.

Inicjatywa powstała w ramach zadania „Historia na ścianie – utworzenie muralu w Parku Leśnym upamiętniającego tragiczne bombardowanie pociągu ewakuacyjnego w Brzesku – Słotwinie z dnia 5 września 1939, a także walkę o wolną i niepodległą Ojczyznę w latach 1918 oraz 1939- 1945.” w konkursie „Mur, ale historia Wojska Polskiego” organizowanego przez Ministra Obrony Narodowej.

Stowarzyszenie Be Active pragnie podziękować wszystkim zaangażowanym w organizację tego wyjątkowego przedsięwzięcia: Ministerstwu Obrony Narodowej za zaufanie i okazaną pomoc, Posłowi na Sejm RP – Piotrowi Sakowi oraz Wójtowi Gminy Borzęcin Januszowi Kwaśniakowi, Dyrekcji Regionalnych Lasów Państwowych na czele z Pawłem Szczygłem – Dyrektorem RDLP, Wojskowemu Centrum Rekrutacyjnemu w Tarnowie na czele z kpt. Pawłem Badoniem, Edycie Demkowicz oraz Alejandra Cabral z firmy Wallart za piękny projekt muralu oraz współpracę, Powiatowi Brzeskiemu na czele z Panem Starostą Andrzejem Potępą za wsparcie finansowe, pracownikom Komendy Powiatowej Policji w Brzesku na czele z Komendantem insp. Bogusławem Chmielarzem, Parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Brzesku – Słotwinie, jednostce Braterstwo Broni – Tobie Ojczyzno, jednostce OSP Jasień z Prezesem Leszkiem Klimkiem, jednostce OSP Jadowniki z Prezesem Michałem Lorantym, Firmie PROSTER za rozświetlenie muralu, Kołu Gospodyń Miejskich „Brzeszczanki”, Restauracji Grecja oraz ekipie „Paszczaki Gotują” za pomoc gastronomiczną, Mieszkańcom Osiedla Słotwina oraz wolontariuszom współpracującym z organizacją.

IB

Podobne artykuły

Back to top button