Pamięć o ofiarach Wołynia – Tarnów w 82. rocznicę „krwawej niedzieli”

W Tarnowie, z okazji 82. rocznicy „krwawej niedzieli”, uroczyście upamiętniono polskie ofiary rzezi na Wołyniu. Skoordynowana akcja ukraińskich nacjonalistów miała na celu „wyczyszczenie” polskich przedwojennych Kresów z polskich akcentów i Polaków. Podczas wydarzenia Samorząd Województwa Małopolskiego reprezentował wicemarszałek Ryszard Pagacz.
– Ofiarą też straszliwej zbrodni na Wołyniu byli nasi rodacy, których jedyną winą było to, że byli Polakami. Małopolska nigdy o nich nie zapomni, ponieważ Kresy Wschodnie Rzeczypospolitej to nasza wspólna polska tożsamość. W 82. rocznicę „krwawej niedzieli” pamiętamy o wszystkich zabitych przez ukraińskich nacjonalistów – podkreślił wicemarszałek Ryszard Pagacz.
Rocznicowe uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele św. Maksymiliana Kolbego. Po jej zakończeniu nastąpił przemarsz ulicami gen. Bema i Najświętszej Marii Panny w Tarnowie pod Kurhan Kresowy na Cmentarzu Starym, gdzie złożono kwiaty i zapalono światła pamięci.
Organizatorem obchodów 82. rocznicy „krwawej niedzieli” byli: Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Tarnowie oraz Parafia św. Maksymiliana Kolbego w Tarnowie.
Wicemarszałek Ryszard Pagacz kłania się przed pomnikiem.
Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu i w Galicji Wschodniej
11 lipca przypada 82. rocznica tzw. „krwawej niedzieli” – Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu i w Galicji Wschodniej dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Tego dnia, w 1943 roku, oddziały UPA i bojówki ukraińskich nacjonalistów zaatakowały blisko 100 miejscowości w powiatach włodzimierskim i horochowskim.
Skoordynowana akcja miała na celu „wyczyszczenie” polskich przedwojennych Kresów z polskich akcentów i Polaków. Niszczono polskie domostwa, katolickie kościoły i miejsca kultury, a polską ludność cywilną mordowano. W Rzezi Wołyńskiej, tylko w latach 1943–1944, zamordowano około 50–60 tys. obywateli polskich. Szacuje się, że ogółem z rąk ukraińskich nacjonalistów zginęło około 130 tys. Polaków.
W 2016 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił 11 lipca Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.
—
malopolska.pl