ADV
blank
Wiadomości
Trending

Oddaj krew latem! Teraz potrzeba jej najwięcej!

Krew i jej składniki podawane są osobom, które straciły ją nie tylko w trakcie operacji, ale też w wyniku wypadku lub po urazach. Lato to czas, w którym niezwykle często ulegamy kontuzjom. Dużo aktywności na świeżym powietrzu to wiele urazów i wiele potrzeb w zakresie krwi i jej składników.

Gdzie oddać krew?

27.07.2021 / Brzesko obok szpitala powiatowego – Mobilny Punkt Poboru Krwi / od godz. 09:00 do godz. 12:00

01.08.2021 / Strzelce Wielkie Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej – Mobilny Punkt Poboru Krwi / od godz. 09:30 do godz. 13:30

01.08.2021 / Lewniowa remiza OSP / od godz. 09:00 do godz.13:00

Codziennie od poniedziałku do piątku w Terenowym Oddziale krwiodawstwa w Bochni ul. Krakowska 31, 32-700 Bochnia / 14 612 52 71 / od godz. 07:15 do godz. 11:30

Kto może oddawać krew?

Dawcami krwi mogą być osoby cieszące się dobrym zdrowiem, w wieku od 18 do 65 lat i które ważą minimum 50 kg. Dawca powinien czuć się dobrze, być po lekkim śniadaniu. Poprzedniego dnia nie można pić alkoholu. Samo oddawanie krwi trwa do dziesięciu minut. Jednorazowo pobierane jest 450 ml krwi (jedna jednostka), czyli 8-10% całkowitej objętości krwi krążącej w organizmie. Łącznie z badaniami, należy sobie zarezerwować około godziny. Należy zabrać ze sobą dowód osobisty.

Krwiodawstwo a koronawirus

Pandemia koronawirusa nie zmniejsza zapotrzebowania na krew a wręcz przeciwnie. Centra krwiodawstwa wprowadziły dodatkowe procedury, które sprawiają, że oddawanie krwi jest nadal bezpieczne. Dlatego jeżeli czujesz się zdrowy – nie rezygnuj z oddawania krwi. Na chwilę obecną nie ma dowodów ani potwierdzonego przypadku na to, że wirusy z koronawirusów mogą być przekazane biorcy w trakcie transfuzji krwi w szpitalu.

Uwaga dawco! Bądź przygotowany na dodatkowe procedury: w przypadku kolejki zachowanie 2 metrowych odstępów, wstępny pomiar temperatury, pojedyncze wpuszczanie do punktu, dodatkowe dezynfekcje rąk, zakładanie maseczki, dodatkowa ankieta dotycząca pobytu zagranicą i stanu zdrowia. Wszystko to dla bezpieczeństwa dawców i personelu.

Zapraszamy do udziału. Nie oddawałeś nigdy krwi? Zobacz na poniższym filmie jak to wygląda.

IB / SPZOZ Brzesko /

VIDEO

blank

Podobne artykuły

Back to top button