ADV
KulturaWiadomości

Pasja i precyzja – wystawa haftu krzyżykowego Anny Kozub w brzeskiej bibliotece

W poniedziałkowe przedpołudnie 9 października 2023 r. otwarta została wystawa prac autorstwa Anny Kozub, jadowniczanki, której wielką pasją od około 40 lat jest haft, w tym od 14 lat haft krzyżykowy.

Tą metodą artystka-pasjonatka wykonała 90 prac, wśród których przeważają te o tematyce sakralnej, chociaż czasami sięga także po motywy pejzażowe, dziecięce czy martwe natury. Kilka spośród prezentowanych prac przedstawia postać Jana Pawła II, stąd też ekspozycja przygotowana została jako jedno z wydarzeń październikowego Miesiąca Papieskiego poświęconego osobie i dziełu Jana Pawła II, patrona Regionalnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego, w którym to budynku mieści się brzeska biblioteka.

Wernisaż wystawy zainaugurował tegoroczne obchody, w ramach których zaplanowano jeszcze wykład prof. Stanisława Hodorowicza „Kapłani Diecezji Tarnowskiej a Tatry w XIX stuleciu”, koncert chóru Gaudium wraz z przyjaciółmi „Takim Go pamiętamy. Wspomnienia o Janie Pawle II”, głośne czytanie książek o Janie Pawle II dla dzieci przedszkolnych oraz występ słowno-muzyczny dzieci z Publicznego Przedszkola im. św. Jana Pawła II w Szczepanowie „Przedszkolaki Janowi Pawłowi II”.

Zorganizowany w godzinach dopołudniowych wernisaż oprócz znajomych i rodziny artystki oraz czytelniczek i czytelników biblioteki zgromadził licznie przedstawicielki i przedstawicieli brzeskich organizacji senioralnych – uczestniczki i uczestników Dziennego Domu Senior+, Kolpingowkiego Klubu Seniora oraz słuchaczy i słuchaczki Uniwersytety Trzeciego Wieku, którego pani Anna także jest członkinią.

Artystka opowiedziała o swojej pasji, tym, jakim jest ona dla niej wsparciem i wytchnieniem, a także odsłoniła nieco tajniki tej techniki, podkreślając, że fundamentem jest precyzja, a pasja ta – chociaż bardzo wciągająca – jest też niezwykle czasochłonna. Jedną ze swoich prac podarowała także bibliotece. W drugiej, już mniej oficjalnej części wernisażu, przy kawie, herbacie i cieście nie zabrakło kuluarowych rozmów, technicznych pytań i wymiany doświadczeń, jako że wśród publiczności niejedna osoba zajmuje bądź interesuje się haftem krzyżykowym. Ekspozycja dla odwiedzających jest dostępna do 31 października w godzinach otwarcia biblioteki.

PiMBP w Brzesku

Podobne artykuły

Back to top button