ADV
KulturaReligia
Trending

Patriotyczna wieczornica w Jadownikach / zdjęcia

W Jadownikach koło Brzeska 10 listopada młodzież zaprezentowała wieczornicę patriotyczną.

Galeria zdjęć <==

– Chcieliśmy z młodymi jakoś pobudzić takiego ducha patriotycznego. To jest też ważne dla wspólnoty młodzieżowej, która od ponad 3 lat identyfikuje się jako oddział Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

KSM służy Bogu i ojczyźnie. Bogu zawsze jest okazja. O ojczyźnie, może trochę w naturalny sposób, myślimy trochę mniej. Zatem obchodząc Narodowe Święto Niepodległości, jest okazja, by o patriotyzmie pomyśleć, może go pobudzić – mówi ks. Sylwester Mroczek, opiekun młodych w parafii w Jadownikach koło Brzeska.

Jak mówi, najważniejsze jest to, że to młodzi sami chcieli coś zrobić, przygotować.

– I ważne, że poza dwójką zaproszonych uczestników koncertu całą resztę zrobili sami, miejscowymi siłami – mówi ks. Sylwester.

Ci, którzy przyszli na wieczornicę, mogli być trochę zaskoczeni. Bo nie było w jej trakcie tekstów, pieśni sztampowych, schematycznych, zawsze obecnych przy podobnych okazjach. Jeśli jednak się pojawiły, to w mało oczywistych aranżacjach.

– Ksiądz znalazł taki scenariusz, a nam się bardzo spodobał, bo może trzeba próbować o Polsce myśleć, mówić, także śpiewać świeżo. Sama forma wieczornicy jest znana, typowa. Jednak to, co w jej trakcie prezentujemy, jest inne niż zazwyczaj można usłyszeć – mówi Mikołaj Kołek, prezes KSM w parafii w Jadownikach.

– Można mówić o Polsce, patriotyzmie w sposób mało patetyczny, bo Polska to nasz nie tyle odświętny, co codzienny obowiązek – dodaje.

Podobne artykuły

Back to top button