ADV
KulturaPowiat Tarnowski

Patriotyczne śpiewanie przed Teatrem Solskiego w Tarnowie / 11 listopada 2023 r.

Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie zaprasza do wspólnego świętowania Dnia Niepodległości 11 listopada.

Wydarzenia na facebooku <==

W tym roku, 11 listopada o godzinie 17:00, odbędzie się projekcja filmu „Jan Szczepanik. Artysta wynalazku” na ekranie przed Teatrem Solskiego, na Mickiewicza 4 oraz równocześnie na Dużej Scenie Teatru. Następnie o godzinie 18:00, na schodach przed Teatrem, rozpocznie się koncert pieśni żołnierskich, niepodległościowych, patriotycznych i harcerskich, które wspólnie z mieszkańcami śpiewać będzie SOLski Chór i aktorzy tarnowskiej sceny.

– Projekcja filmu wprowadzi w radosny czas świętowania niepodległości i zwróci uwagę na wielkich Polaków, którzy wnieśli wiele dobrego do naszej kultury, ale także wzbogacili swoimi osiągnięciami kulturę świata. – mówi Piotr Prokop, koordynator projektu Kino Plenerowe TARNOC.

„Jan Szczepanik. Artysta wynalazku” to film z cyklu „Geniusze i marzyciele” poświęconego postaci Jana Szczepanika (1872-1926), genialnego wynalazcy. Zdjęcia do filmu były kręcone latem 2019 r. m.in. w Krośnie, Tarnowie, Warszawie oraz we Lwowie, w Manchesterze i w Wiedniu.
Nieślubny syn córki rolników spod Krosna zwany był później „polskim Edisonem”, czy „Leonardem da Vinci z Galicji”. Był pierwszą osobą, która przełożyła optyczny obraz na małe fragmenty porównywalne do dzisiejszych pikseli. To pozwoliło na przekopiowanie go idealnie na innym nośniku. Pierwsze odbitki sporządzał na tkaninie. Szczepanik był też pierwszą osobą, która przesłała prymitywny obraz na odległość za pomocą linii telefonicznej. Opatentował też system rejestracji i odtwarzania filmu, który bazuje na 3 kolorach podstawowych: czerwonym, zielonym i niebieskim (RGB).

Serdecznie zapraszamy całe rodziny do radosnego świętowania!
Zachęcamy do zabrania ze sobą flag.

Tarnowski Teatr

Podobne artykuły

Back to top button