ADV
Wiadomości
Trending

Pętla taktyczna oraz przysięga małopolskich terytorialsów

W sobotę, 2 grudnia 2023 roku o godz. 11:00 na rynku w Nowym Targu odbędzie się uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Słowa uroczystej przysięgi wypowiedzą także mieszkańcy Powiatu Brzeskiego, którzy także wstąpili do Wojsk Obrony Terytorialnej.

Oprawę muzyczną uroczystości zapewni Orkiestra Wojskowa. Na przybyłych gości czeka prezentacja sprzętu i uzbrojenia Jednostek z Garnizonu Kraków oraz tradycyjna wojskowa grochówka.

Do żołnierskiego egzaminu poprzedzającego przysięgę przystąpiło 100 kandydatów z czego 24% stanowiły kobiety. Każde szkolenie podstawowe kończy się „pętlą taktyczną” a ci, którzy pomyślnie ją ukończą staną się żołnierzami 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Kandydaci na żołnierzy sprawdzian zdawali na Garnizonowym Ośrodku Szkoleniowym Pasternik w Krakowie-Rząsce.

W trakcie 14-dniowego szkolenia instruktorzy uczyli kandydatów podstaw wojskowego rzemiosła. Szkolenie ma charakter modułowy i obejmujące szereg obszarów stanowiących podstawę wykorzystywaną w późniejszych etapach. Rdzeń stanowi oczywiście szkolenie bojowe, w którym realizuje się między innymi zagadnienia związane z taktyką indywidualną. Choć to dopiero wstęp, już na tym poziomie, dochodzi do pierwszej weryfikacji.

„Szkolenie podstawowe wiąże się z ogromnym wysiłkiem fizycznym, ale również z wytrwałością psychiczną. W dniu dzisiejszym przygotowaliśmy dla naszych rekrutów szereg zagadnień, które mają na celu zweryfikowanie nabytych przez nich umiejętności. Program jest napięty. Sprawdzamy przyszłych żołnierzy m.in. pod kątem umiejętności strzeleckich, przekazywania sobie sygnałów, reakcji na kontakt ogniowy, nawigacji w terenie czy pierwszej pomocy na polu walki” – tłumaczy kpt. Adam Trębacz Oficer Prasowy 11 MBOT

Nowi żołnierze doskonale wiedzą, że na tym nie kończy się ich nauka wojskowego rzemiosła. Pełne wyszkolenie terytorialsa trwa 3 lata.

Zwieńczeniem szkolenia będzie uroczysta przysięga wojskowa, która odbędzie się w sobotę, 02 grudnia 2023r., o godzinie 11:00, na Rynku głównym w Nowym Targu.

Wszystkich zainteresowanych dołączeniem do Małopolskich Terytorialsów zapraszamy do zgłaszania się za pośrednictwem najbliższego Wojskowego Centrum Rekrutacji WCR (dawneW KU).

11 MBOT

Galeria zdjęć

blank blank blank blank blank blank

blank

Podobne artykuły

Back to top button