Wiadomości
Trending

Zbyt wielu wiernych na mszy w Kątach. Sanepid nałożył karę

Sanepid nałożył karę pieniężną na proboszcza parafii św. Józefa Oblubieńca w małopolskich Kątach, gdzie 20 grudnia 2020 r. podczas mszy w kościele było ok. 160 wiernych, choć mogło być tylko 30. O tym że jest zbyt wielu wiernych w kościele policję poinformował dwukrotnie zaniepokojony, anonimowy parafianin (13 i 20 grudnia 2020 r.). Druga wizyta patrolu policji zakończyła się liczeniem wiernych i skierowaniem sprawy do Sanepidu.

– Parafia odwołała się od decyzji – poinformował we wtorek PAP Piotr Pokrzywa z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

P.o. rzecznika prasowego Komendy Powiatowej Policji w Brzesku Grzegorz Buczak potwierdził PAP, że funkcjonariusze dostali w grudniu anonimowe zgłoszenie dotyczące zbyt dużej liczby osób przebywających w świątyni.

– „Na miejscu potwierdziło się, że w kościele jest ok. 160 osób, choć zgodnie z wprowadzonymi obostrzeniami, przy takim metrażu mogło być tam 30 wiernych” – mówił Buczak. Policjanci pouczyli proboszcza, sporządzili notatkę i zawiadomili sanepid.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brzesku po zapoznaniu się z materiałem dowodowym przesłanym przez policję i po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego, nałożył na proboszcza parafii Kąty karę pieniężną. Ten odwołał się do Małopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, do którego akta sprawy trafiły w poniedziałek.

Rzecznik biskupa tarnowskiego ks. Ryszard Stanisław Nowak poinformował, że kuria diecezjalna podjęła się zbadania sytuacji, która zaistniała w parafii Kąty.

„Łamanie obowiązujących przepisów sanitarnych ma swoje konsekwencje, z którymi trzeba się liczyć” – podkreślił ks. Nowak. „Do wszystkich parafii w diecezji wielokrotnie były wysyłane z kurii komunikaty przypominające o obowiązujących przepisach sanitarnych oraz wprowadzonych limitach osób mogących uczestniczyć we mszach św. i nabożeństwach. Stosowne informacje zostały także umieszczone na drzwiach kościołów” – podkreślił.

Rzecznik biskupa tarnowskiego dodał, że w kościołach regularnie przypomina się o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa, ale „trzeba wziąć też pod uwag fakt, że księża pracujący w parafiach są w bardzo trudnej sytuacji: z jednej strony mają świadomość konieczności przestrzegania obowiązujących norm, a z drugiej strony mają obowiązek zapewnić wiernym należny im dostęp do sprawowania kultu”.

„Nie mogą nikomu zabronić wstępu do kościoła albo siłowo kogoś z niego usuwać. Wierni mają prawo do swobodnego dostępu do liturgii i sakramentów, którego nie można im odmówić, zwłaszcza, że stan pandemii trwa już prawie rok” – przekazał PAP ks. Ryszard Stanisław Nowak.

W ogłoszeniach parafialnych zamieszonych na stronie parafii oraz odczytanych w kościele pojawiło się oświadczenie:  „Donosicielstwo jest grzechem śmiertelnym, o którym bardzo rzadko się mówi, jeszcze rzadziej się z niego spowiada. Donosicielstwo stoi w jawnej sprzeczności z miłością bliźniego. Donosiciel, czyli kapuś, szpicel, to jak człowiek trędowaty, którego należy odizolować od ludzi zdrowych i prosić Jezusa o uzdrowienie, jak to było w dzisiejszej Ewangelii”.

O zdarzeniu napisała m.in. „Gazeta Wyborcza” poinformowana o całej sytuacji przez oburzonego parafianina. Dodatkowo temat podjął na facebooku tzw. Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, Powyższy wpis został usunięty ze strony parafii.

foto: Parafia Św.Józefa Oblubieńca NMP w Kątach

IB / PAP

Pokaż więcej

Podobne artykuły

Jeden komentarz

  1. Faktycznie wiernych było ponad plan,tylko jeśli ktoś jest wierzący to ma potrzebę uczestniczyć we mszy świętej.Pomijając już fakt,że w sąsiednich parafiach i nie tylko sąsiednich ,parafian jest znacznie więcej niż powinno być. Uważam, że wszyscy są współodpowiedzialni.Tylko dziwi mnie fakt, że w sklepach już ludzie się nie boją i tłoczą bezkarnie..Kościół jest szykanowany,więc taka spawa jest pożywką dla tych antykościelnych i dobrym materiałem do mediów. Telewizja puszczając materiał na ten temat manipuluje ludźmi .To nie było wnętrze kościoła z Kątów ,ani wierni , ani księża…

Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast