ADV
Religia
Trending

Bierzmowanie w Kątach / zdjęcia

W drugim dniu oktawy wielkanocnej bierzmowanie z rąk bp. Stanisława Salaterskiego przyjęła młodzież z parafii Wojakowa, Iwkowa i Kąty.

Uroczystostość z udzieleniem sakramentu bierzmowania odbyła się 2 kwietnia 2024 r. w kościele parafialnym pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Kątach.

Ponieważ bierzmowanie zbiegło się z 19. rocznicą odejścia do domu Ojca św. Jana Pawła II, wielokrotnie w czasie liturgii przywoływano jego osobę. Wszak św. Jan Paweł „jest dla wielu dziś osób przewodnikiem i orędownikiem”.

Biskup Salaterski w wygłoszonej homilii przypomniał, że św. Jan Paweł II był papieżem rodziny, ale także papieżem młodzieży. Z oddaniem służył młodym już jako ksiądz, biskup i kardynał. Biskup Stanisław wyliczał wiele form duszpasterstwa, jakie kard. Karol Wojtyła, zanim został papieżem, prowadził dla młodzieży: wycieczki w góry, spływy kajakowe, organizowanie grup teatralnych oraz udział w spotkaniach oazowych, ale i później pamiętał o młodych, kiedy jako papież zorganizował Światowe Dni Młodzieży czy zwyczajnie z nimi rozmawiał, kiedy gromadzili się pod oknami papieskimi.

– Co ważne – mówił biskup – przesłanie, jakie zostawił papież Polak młodym jest aktualne i dzisiaj, gdyż znajduje swoją kontynuację w obecnym nauczaniu Kościoła – dodał.

Przywołał papieskie wezwanie skierowane do młodych Polaków: „Musicie od siebie wymagać, choćby inni od was nie wymagali” czy słowa: „Jesteście moją nadzieją, jesteście nadzieją Kościoła”, które obecnie papież Franciszek dopełnia zachętą: „Zejdźcie z kanapy”, a to wszystko to nic innego – jak mówił bp Stanisław – tylko zachęta do zaangażowania się w życie swoich wspólnot parafialnych, dzielenia się radością i entuzjazmem, modlitwą i gotowością służby, by pokazać światu prawdziwe oblicze Kościoła, który jest obecny również w młodym pokoleniu.

– Aby tak się stało, potrzeba otwarcia się na łaski i dary Ducha Świętego oraz modlitwy, choćby tej, której młodego Karola Wojtyłę nauczył jego ojciec – przekonywał biskup.

– Duch Święty, którego przyjmujemy w sakramencie bierzmowania staje się źródłem mocy, odwagi i mądrości potrzebnej, aby być świadkami Pana Jezusa – dodał.

W tym samym dniu bp Stanisław Salaterski udzielił także sakramentu bierzmowania w kościele parafialnym w Tropiu miejscowej młodzieży oraz z Rożnowa.

KS. Łukasz Bochenek / Tarnowski Gość Niedzielny

Podobne artykuły

Back to top button