ADV
KulturaWiadomości

Piąta edycja „Źródła” i pierwsza „Małego Źródła”

Rusza piąta edycja Małopolskiej Nagrody Poetyckiej „Źródło”, której organizatorem jest Centrum Sztuki Mościce oraz Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie. W tym roku konkurs wzbogacony zostanie po raz pierwszy o „Małe Źródło”. Własną twórczością poetycką wykazać się będą mogli uczniowie małopolskich szkół ponadpodstawowych.

Małopolska Nagroda Poetycka „Źródło” to konkurs skierowany do wszystkich pełnoletnich Polaków. Z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. W ubiegłym roku zanotowano rekordową liczbę zgłoszeń – blisko 350 uczestników z kraju i z zagranicy.

W konkursie chodzi o to, aby podjąć refleksję i na język poezji przełożyć jeden z dowolnych tematów związanych m.in. z patriotyzmem, systemem wartości, poczuciem tożsamości, motywem dzieciństwa, pięknem krajobrazu, przemianami społecznymi czy współczesnymi dramatami ludzkimi.

Przewodniczącym konkursowego jury jest Józef Baran, pochodzący z Borzęcina poeta, którego wiersze stały się inspiracją dla wielu piosenkarzy i kompozytorów, m.in. dla Starego Dobrego Małżeństwa, grupy Pod Budą, Hanny Banaszak czy Krzysztofa Myszkowskiego.

– Zapraszam i gorąco zachęcam do przesyłania prac konkursowych. Można to robić do 25 czerwca. W tym roku ze względu na panujące obostrzenia podjęliśmy decyzję o przyjmowaniu zgłoszeń wyłącznie drogą e-mailową – mówi dyrektor Centrum Sztuki Mościce Anna Chmura.

Nowością jest pojawienie się „Małego Źródła” – konkursu poetyckiego o charakterze wojewódzkim, skierowanego do wszystkich uczniów małopolskich szkół ponadpodstawowych. Tu także forma i tematyka utworów jest dowolna, ale mile widziane są wiersze inspirowane nazwą konkursu i jego motywem.

– Jako wojewódzka instytucja kultury chcemy popularyzować poezję wśród młodzieży z Małopolski, zachęcać młodych ludzi do inspiracji i własnej twórczości, przekładania swoich odczuć i spostrzeżeń na język poezji. Chcemy uwrażliwiać ich na słowo pisane, a także odkrywać młode talenty. Stąd inicjatywa „Małego Źródła” – podkreśla dyrektor Anna Chmura.

– Cieszę się, że konkurs wymyślony w Borzęcinie doczekał się już piątej edycji i organizowany jest z wojewódzką instytucją kultury. To, co go wyróżnia spośród innych tego typu w kraju i Małopolsce to bogate i atrakcyjne nagrody. W tym roku przeznacza się na nie kilkanaście tysięcy złotych – dodaje dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie Piotr Kania.

Rozstrzygnięcie obu konkursów poetyckich i wręczenie nagród nastąpi w październiku 2021 roku podczas uroczystej gali. Szczegółowe informacje wraz z regulaminami Małopolskiej Nagrody Poetyckiej „Źródło” oraz „Małe Źródło” 2021 dostępne są m.in. na stronie internetowej Centrum Sztuki Mościce oraz oficjalnym portalu internetowym gminy Borzęcin.

Honorowy patronat nad tegoroczną edycją „Źródła” objęła Marszałek Iwona Gibas z Zarządu Województwa Małopolskiego.

IB

Podobne artykuły

Back to top button