ADV
ReligiaWiadomościWideo
Trending

Pielgrzymi z Brzeska na szlaku Pieszej Pielgrzymki Tarnowskie / 17 sierpnia 2022 r. / zdjęcia / video

40. Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę stała się faktem. W środę 17 sierpnia 2022 r. tysiące pielgrzymów wyruszyło z Tarnowa na szlak prowadzący do Sanktuarium w Częstochowie. Nie zabrało wśród nich pielgrzymów z parafii z Powiatu Brzeskiego. Pielgrzymi dotrą do Częstochowy 25 sierpnia. Przed pątnikami ok. 200 km. Na trasie pielgrzymów gorąco witają mieszkańcy wsi ulicami, których prowadzi droga pielgrzymowania.

Pielgrzymkę rozpoczęła Msza święta o 6:30 na placu katedralnym w Tarnowie. Mszy na rozpoczęcie przewodniczył ks. bp ordynariusz Andrzej Jeż. On również skierował słowo do zgromadzonych wiernych. W homilii wskazywał na cechy dobrego pasterza i zwracał uwagę, iż każdy z nas nosi w sobie funkcję pasterską.

– Bo każdy z nas, w jakiś sposób, prowadzi drugiego człowieka przez życie, także w wymiarze duchowym, religijnym – tłumaczył.

Dobry pasterz, zdaniem biskupa Jeża, musi po pierwsze dobrze poznać siebie samego. Sposobem na to może być pielgrzymka.

– Siebie poznajemy wtedy, kiedy musimy się zderzyć z jakimś trudnym wydarzeniem życiowym, kiedy musimy zderzyć się z jakimś trudem, wysiłkiem, trudnym człowiekiem, który nam towarzyszy. Wówczas uświadamiamy sobie, kim naprawdę jesteśmy, jak reagujemy w danych sytuacjach – mówił biskup Jeż.

W czasie Mszy Świętej zostały też poświęcone krzyże z ziemią z jerozolimskiego Ogrodu Oliwnego i gałązkami gruszy z drogi męczeństwa bł. Karoliny Kózkówny. Po zakończeniu liturgii biskup ordynariusz przekazał je księżom przewodnikom, by towarzyszyły grupom w drodze do Częstochowy. Obok paschału to właśnie krzyż jest szczególnym znakiem tegorocznej pielgrzymki skupiającej się wokół rozważania wydarzeń Triduum Paschalnego.

Biskup Andrzej wręczył też pielgrzymom, którzy nie opuścili żadnej pielgrzymki, odlane z brązu ryngrafy z wizerunkiem Czarnej Madonny.

O godz. 8:30 grupy ruszyły na trasę. Już po wyjściu z Placu Katedralnego grupy rozdzieliły się na część A i część B, które mają różne trasy wędrowania. Część B przez Klikową w stronę Zabawy, a część A przez most w Ostrowie w kierunku Szczepanowa. Spotkanie wszystkich grup odbędzie się dopiero ósmego dnia pielgrzymowania.

Polecajmy Matce Bożej wszystkich pątników zmierzających do Jej jasnogórskiego tronu.

Foto: Maciej Mazur

Grupa 8 – Brzesko

 

IB / TGN / DT / PPT

VIDEO

GALERIA ZDJĘĆ

blank

Podobne artykuły

Back to top button