ADV
ReligiaWiadomościWideo
Trending

Piesza Pielgrzymka Tarnowska dotarła na Jasną Górę / zdjęcia / video

Ponad 5 tys. pielgrzymów, nie licząc tych, którzy towarzyszyli im duchowo, oraz tych, którzy przyjechali, by razem z nimi wejść na Jasną Górę, zakończyło wędrówkę przed Czarną Madonną.

W piątek 25 sierpnia 2023 r. uroczystym wejściem na Jasną Górę i Mszą św. na Wałach Jasnogórskich zakończyła się 41. Piesza Pielgrzymka Tarnowska, której hasłem w tym roku były słowa: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.

Dziewięciodniową drogę z Tarnowa do Częstochowy pokonało 5 457 pielgrzymów. W części A szło 2086, a w części B – 2 547.

Była to zdecydowanie żeńska pielgrzymka. Kobiet wędrowało 3 517, a mężczyzn 1 940. W części A sióstr było 1561, w części B – 1956. Braci w A było 875, a w B – 1065.

Wyjątkowo dużo w tym roku wędrowało dzieci. W części A było ich 310, a w części B – 401, w sumie 711. Najmłodszą pątniczką w A była Antonina (5 miesięcy, w grupie 7), a w B najmłodszym pielgrzymem okazał się Iwo (3 miesiące, grupa 25).

W pielgrzymce nie zabrakło księży, których szło 113 (w A – 50, w B – 63), wśród nich było 4 neoprezbiterów (1 w A, 3 w B). W drogę wybrało się sześciu diakonów (4 w A, i 2 w B) oraz 33 kleryków (w części A 16, w części B – 17). W całej pielgrzymce uczestniczyły 23 siostry zakonne z różnych zgromadzeń: 10 szło w części A, a 13 w części B. Braci zakonnych reprezentował jeden.

Warto podkreślić, że 32 osoby wędrowały już 25. raz, a 8 – 41., czyli od początku istnienia PPT.

Pielgrzymka była ogromnym przedsięwzięciem logistycznym. Wzięło w niej udział 51 kierowców, 50 kwatermistrzów, 4 lekarzy, 93 pielęgniarki, 161 porządkowych, 21 osób w służbie medycznej, 4 osoby w sekretariacie oraz pielgrzymkowi dziennikarze, czyli media PPT.

Pielgrzymom idącym na Jasną Górę, towarzyszyli pielgrzymi duchowi, którzy mogli się z nimi łączyć dzięki relacjom diecezjalnych mediów, a zwłaszcza radia RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz, które prowadziło studio pielgrzymkowe. Medialny obraz PPT tworzyły też „Gość Tarnowski” i Synaj.tv.

Biskup Andrzej Jeż podkreślił w homilii podczas Mszy św. wieńczącej pielgrzymkę, że wyznając wiarę w jeden, święty, apostolski Kościół „chcemy mu powiedzieć, że go szczerze kochamy, bo dzięki Kościołowi, naszej matce, otrzymaliśmy nieprzebrane dary duchowe”.

– Kościół nie jest czymś różnym od nas, lecz trzeba go zawsze postrzegać jako „my”. Dzieło naszego V Synodu Diecezji Tarnowskiej podkreśla prawdę, że Kościół żyje w każdym i każdej z nas – wszyscy współtworzymy jeden Chrystusowy Kościół i jesteśmy odpowiedzialni za jego losy. Pamiętajmy, żeby na wzór Maryi stawiać zawsze w centrum Boga, a nie siebie i swoje ambicje. Módlmy się za siebie nawzajem, żeby Duch Święty umacniał w nas wiarę i rozpalał miłość – powiedział biskup.

foto&video Andrzej Gruca

Tarnowski Gość Niedzielny

VIDEO

Galeria zdjęć

blank

Podobne artykuły

Back to top button