ADV
Powiat TarnowskiWiadomości
Trending

Pijany ginekolog pod wpływem narkotyków zatrzymany w tarnowskim szpitalu. W 2020 r. kierował oddziałem położniczym w Brzesku

Tarnowska policja otrzymała anonimowe zgłoszenie, że jeden z lekarzy ginekologów pracujących w Szpitalu im. Szczeklika, który miał przyjmować poród, jest pijany. Do zdarzenia doszło w czwartek 16 listopada 2023 r.

Badanie przeprowadzone przez policjantów potwierdziło, że Szczepan B. miał w organizmie około jednego promila alkoholu. Dodatkowo mundurowi znaleźli przy nim haszysz, marihuanę oraz amfetaminę. 58-letni lekarz usłyszał zarzut posiadania narkotyków, pobrano również od niego krew do badania na obecność narkotyków. Szpital Szczeklika rozwiązał z nim umowę o pracę. O zaistniałej sprawie została powiadomiona Okręgowa Izba Lekarska.

Na przełomie 2020 i 2021 r. mężczyzna pracował w szpitalu w Brzesku, gdzie pełnił obowiązki lekarza kierującego oddziałem Ginekologiczno-Położniczym z Pododdziałem Noworodkowym.

– W tej sprawie Prokuratura Rejonowa w Dąbrowie Tarnowskiej nadzoruje dochodzenie, które prowadzi tarnowska policja.

Sprawa została zainicjowana anonimowym telefonem na policję tarnowską. Rozmówca poinformował, że jeden z lekarzy na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym Szpitala Specjalistycznego im. E. Szczeklika w Tarnowie prawdopodobnie znajduje się pod wpływem alkoholu.

Na miejsce udał się patrol policji i przebadano lekarza na zawartość alkoholu. Okazało się, że w jego organizmie ujawniono około jednego promila alkoholu. Użyto też testera na obecność środków odurzających. Tester wskazał, iż rzeczywiście w jego organizmie również mogą się znajdować środki odurzające. Wobec powyższego pobrano również krew do dalszych badań specjalistycznych.

Lekarz został zatrzymany i następnego dnia, czyli 17 listopada, doprowadzono go do prokuratury. Prokurator zastosował wobec Szczepana B. środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, a także zakazał mu wykonywania czynności związanych z zawodem lekarza w postaci bezpośrednich badań i udzielana świadczeń zdrowotnych pacjentom. Na to postanowienie na chwilę obecną obrońca podejrzanego złożył zażalenie w związku z czym sprawę będzie rozpoznawał Sąd Rejonowy w Tarnowie.

Prokuratura również powiadomiła o tej sprawie dyrekcję Szpitala im. E. Szczeklika w Tarnowie, a także Okręgową Izbę Lekarską w Tarnowie, aby w ramach własnych kompetencji prowadzili stosowne postępowania.

Szczepanowi B. przedstawiono zarzut dotyczący posiadania środków odurzających i substancji psychotropowych w postaci marihuany, haszyszu oraz amfetaminy w ilości około 62 gramów. Środki te ujawniono przy podejrzanym na terenie szpitala, a także w jego bagażu i pomieszczeniu służbowym na terenie placówki. Trzeba zaznaczyć, że zarzut w chwili obecnej dotyczy tylko posiadania środków odurzających.

Natomiast prokuratura zabezpieczyła dokumentację medyczną. Badamy, czy lekarz na oddziale wykonywał czynności medyczne i ewentualnie jakie były to czynności. Nie tracimy z pola widzenia możliwości przedstawienia drugiego zarzutu, tj. narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia bądź ciężkiego uszczerbku na zdrowiu pacjentów na oddziale przez osobę, na której ciąży obowiązek opieki nad narażonymi pacjentami, a taką niewątpliwie jest lekarz.

Trzeba zaznaczyć, że w tym czasie na oddziale pełnił dyżur jeszcze inny lekarz. Także Szczepan B. nie był jedynym lekarzem opiekującym się pacjentkami w tym dniu – powiedział w rozmowie z dziennikarzami Radio ESKA prokurator Mieczysław Sienicki, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Tarnowie.

Po kłopotach jakie pojawiły się w brzeskim szpitalu w 2020 r. w trakcie pandemii koronawirusa, po kilkumiesięcznej przerwie, funkcjonowanie Oddziału Ginekologiczno-Położniczego z Pododdziałem Noworodkowym zostało przywrócone. Wtedy też obowiązki lekarza kierującego oddziałem objął dołączający do zespołu lekarz Szczepan B., specjalista ginekolog-położnik z długoletnim doświadczeniem, od lat opiekujący się pacjentkami z rejonu tarnowskiego. Jego nazwisko pojawiło się jeszcze na stronie brzeskiego szpitala na początku stycznia 2021 r. Aktualnie jego nazwisko nie znajduje się na liście lekarzy zatrudnionych na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym z Pododdziałem Noworodkowym w Brzesku.


Obraz autorstwa serhii_bobyk na Freepik

IB / eska.pl

Podobne artykuły

Back to top button