ADV
1
Wiadomości

Ruszyła renowacja cmentarzy wojennych w Borzęcinie i w Bielczy

Dnia 1 i 6 października br. Gmina Borzęcin podpisała umowy z wyłonionymi w wyniku przetargu wykonawcami na renowację cmentarzy wojennych z okresu I wojny światowej nr 266 w Borzęcinie i nr 270 w Bielczy. Prace renowacyjne w Borzęcinie przeprowadzi firma Usługi Remontowo – Budowlane Grzegorz Dziedzic z Tarnowa. Koszt robót, zgodnie z zawartą umową zamyka się kwotą 123 tysięcy złotych brutto. Z kolei renowację cmentarza w Bielczy za kwotę 42 tysiące 699 złotych brutto wykona Firma Remontowo – Budowlana Halina Ciszek z Koszyc Wielkich. Termin zakończenia prac na obydwu cmentarzach upływa 20 listopada br. Na realizację zadań gmina Borzęcin pozyskała dofinansowanie w ramach programu „Groby i cmentarze wojenne w kraju” ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

– Od lat zabiegaliśmy o środki finansowe, które pozwoliłyby zrealizować niezbędne prace konserwatorskie na tych nekropoliach wojennych. Mimo, że na bieżąco dbają o te cmentarze uczniowie miejscowych szkół, to jednak ząb czasu odcisnął na poszczególnych mogiłach swoje piętno. Dzięki środkom pozyskanym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wykonane zostaną kompleksowe prace renowacyjne, przywracające pierwotny kształt i stan obiektów – mówi Janusz Kwaśniak, wójt gminy Borzęcin.

Na terenie gminy Borzęcin znajduje się pięć cmentarzy wojennych, będących świadectwem starć armii Austrii, Prus i Rosji podczas I wojny światowej. Pochowani są na nich żołnierze, którzy zginęli w latach 1914 – 1915 podczas walk toczonych pomiędzy Rabą a Dunajcem. W Bielczy i w Borzęcinie spoczywa łącznie 127 żołnierzy armii austro-węgierskiej, rosyjskiej i niemieckiej. Nekropolia wojenna w Borzęcinie znajduje się na cmentarzu parafialnym. Kwatera, zaprojektowana przez Roberta Motke, składa się z 32 grobów oznaczonych betonowymi stellami z krzyżami oraz emaliowanymi tabliczkami, na których widnieją nazwiska 76 poległych. Również na cmentarzu parafialnym w Bielczy znajduje się kwatera wojskowa, w której pochowano 51 żołnierzy.

IB

Podobne artykuły

Back to top button