ADV
Powiat TarnowskiWiadomości
Trending

Pijany kierowca i holowanie na autostradzie

Pijani za kierownicą to zmora na polskich drogach. Jedni prowadzą w stanie po użyciu inni nie do końca świadomi wręcz wypadają zza kółka. Szczytem jednak nieodpowiedzialności jest kierowanie samochodem w takim stanie i jeszcze holowanie pojazdu na autostradzie.

Przepisy ruchu drogowego zapewne każdy kierowca zna i wie, że holowanie pojazdu jest możliwe tylko i wyłącznie w odpowiednich warunkach, z właściwym oznakowaniem uszkodzonego pojazdu. Niestety autostrada wyklucza taką ewentualność.

W sobotę 25.11 policjanci w ramach służby patrolowej tarnowskiego odcinka autostrady A4 na 510 kilometrze jadąc w kierunku Rzeszowa, zauważyli dwa pojazdy holujące się na lince jadące w kierunku Krakowa. Mundurowi zjechali na MOP Jawornik i wrócili na nitkę autostrady w kierunku Krakowa przez MOP Jatrząbka. Zatrzymali oba pojazdy. Okazało się, że osobowym hyundaiem jechała 37-letnia mieszkanka Dębicy, której auto uległo awarii tuż za MOP-em Jastrząbka. Ponieważ nie mogła dodzwonić się pomocy autostradowej, postanowiła zatrzymać kierujących i poprosić o pomoc. Jeden z kierowców z Rzeszowa zatrzymał się i chciał tej pomocy udzielić, proponując ciągnięcie pojazdu na lince do Tarnowa.

Policjanci ubezpieczali oba pojazdy na pasie awaryjnym autostrady i podjęli kontrolę, w trakcie której okazało się, że kobieta jest kompletnie pijana. Na mobilnym urządzeniu badania trzeźwości wyświetlacz wskazał 1,32 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, co daje ponad 2,6 promila alkoholu w organizmie. Kierowca drugiego pojazdu był trzeźwy. Mężczyznę policjanci pouczyli i mógł kontynuować dalszą podróż, kobieta została przewieziona do komisariatu w Tarnowie, a jej pojazd został odholowany na parking strzeżony.

Kolejne badanie kobiety, po godzinie od zatrzymania, wskazało jeszcze wyższy wynik sięgający wartości 1,33 mg/l. Konsekwencją niepowiedzianego jej zachowania jest utrata prawa jazdy, a także wszczęcie postępowania za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości.

To jednak niejedyny przypadek z tarnowskiego odcinka autostrady jazdy na „podwójnym gazie”. W sobotę rano na węźle Tarnów-Centrum został zatrzymany 45-latek, który w wydychanym powietrzu miał 0,21 mg/l.

policja.gov.pl

Podobne artykuły

Back to top button