ADV
Wiadomości
Trending

Piotr uratował pięć osób, teraz jego rodzina potrzebuje pomocy!

Ta historia ściska serce! Na początku grudnia 2020 r. tętniak mózgu zniszczył szczęście rodziny i zabrał ojca i męża. Jednak śmierć 41 letniego Piotra z Gminy Iwkowa ma jeszcze jeden niezwykły wymiar – decyzja jego bliskich sprawiła, że Jego narządy uratowały życie pięciu innych osób. Jedno życie tak szybko i nagle zabrane dało szansę na nowe życie innym. Poznaj historię Piotra i wspomóż jego rodzinę.

8 grudnia 2020 r. przed wyjściem do pracy Piotr ostatni raz pożegnał się z bliskimi. Nic nie zapowiadało tragedii jaka miała nadejść. Był mężczyzną w sile wieku, pracował w firmie budowlanej zajmującej się budową domów. Wieczorem po zakończonej pracy zasłabł i stracił przytomność. Pomimo udzielonej pomocy i przewiezieniu do szpitala było za późno. Badania wykazały u Niego tętniaka mózgu. W stanie krytycznym trafił do Szpitala Powiatowego im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. U Piotra stwierdzono śmierć mózgu i sztucznie podtrzymywano organizm przy funkcjach życiowych, dając tym samym czas najbliższym na podjęcie decyzji o przekazaniu organów do transplantacji.

Żona Edyta w największym bólu serca i duszy, targana żalem – wyraziła zgodę, aby pobrać narządy Piotra i ratować innych ludzi.

W sobotę 12 grudnia od zmarłego pacjenta, u którego Komisja Orzekająca stwierdziła śmierć mózgu – po przeprowadzeniu niezbędnych badań, które służą temu by taką śmierć potwierdzić i po uzyskaniu zgody od najbliższej rodziny, pobrano narządy ratujące inne ludzkie życia. Sam zabieg trwał kilka godzin, a w jego organizację zaangażowany był sztab specjalistów. Przeszczepu organów pobranych od Piotra dokonały zespoły transplantologów w szpitalach w Krakowie, Katowicach, Zabrzu i Gdańsku. Decyzja najbliższej rodziny zmarłego, która stanęła w obliczu tak wielkiej tragedii jaką jest śmierć – w tym przypadku męża i ojca – jest godna najwyższego szacunku.

Życie trwa nadal – teraz najbliżsi Piotra potrzebują pomocy. Edyta – 35 lat, córki Weronika – 8 lat i Patrycja – 4 lata zostały bez męża i ojca, w wynajmowanym mieszkaniu. Wraz z nadejściem wiosny planowali ruszyć z budową niewielkiego (70 m2) domu, aby zabezpieczyć byt i dobre warunki ukochanym córeczkom.

Współpracownicy, rodzina i przyjaciele ofiarują swoje siły i możliwości do pomocy w osiągnięciu tego celu. Zaprzyjaźnione firmy dostarczą materiałów budowlanych w najniższych możliwych cenach bądź ofiarują je bezpłatnie. Koledzy z pracy podejmą się budowy domu. Firma z rodziny wykona pokrycie dachowe.

– Zwracamy się z prośbą o wsparcie wspaniałej Rodziny w niezwykle trudnych dla nich chwilach. Budowa domu – miejsca, w którym poczują się bezpiecznie, które będzie tylko ich i które nada Edycie sens do walki o każdy dzień, o dobro jej dzieci, o nadanie wartości tej nagłej stracie męża oraz pozwoli spełnić ich wspólne marzenia, uczci jego pamięć – apelują bliscy Piotra.

Stowarzyszenie Anioły są wśród nas zorganizowało dla rodziny Piotra zbiórkę w serwisie zrzutka.pl. Po zaledwie 3 dniach od rozpoczęcia zbiórki udało im się zebrać ponad 44 900 zł, a wpłat dokonało 288 osób z całej Polski.

Jeżeli możesz – wspomóż ten szczytny cel!

Zrzutka:

Budujemy dom! Piotr uratował pięć żyć, teraz my pomóżmy jego rodzinie. <==

 

O akcji napisały m.in.:

wyborcza.pl / Kraków:  Po śmierci Piotra jego narządy uratowały życie pięciu osób. Teraz pomocy potrzebuje jego rodzina <==

rdn.pl: Uratował pięć osób, teraz my pomóżmy jego rodzinie <==

se.pl: Kilka osób żyje dzięki panu Piotrowi. Teraz jego żona i córeczki potrzebują pomocy <==

O transplantacji narządów 

Transplantacja, inaczej jest to przeszczepianie narządów, które stosuje się w celu ratowania życia ludzkiego. Metoda ta polega na wszczepianiu chorej osobie narządu bądź tkanki pochodzącej od innego człowieka. Narządy do przeszczepu od zmarłej osoby można pobrać wtedy, gdy stwierdzi się u niej śmierć mózgu, która jest definitywną śmiercią człowieka. Aby organy zmarłego nadawały się do przeszczepu, do zwłok zostaje podpięta aparatura, po to, aby przez pewien czas utrzymać czynność serca i oddychania. Organ od dawcy musi trafić jak najszybciej do biorcy. Czas ten zależy o rodzaju narządu. Przykładowo serce musi być przeszczepione w ciągu 4 godzin, a nerki do 24 godzin. Zabieg przeszczepu jest sam w sobie trudny, dlatego angażowani są do niego najlepsi specjaliści. Transplantacja przedłuża życie, a chory może normalnie funkcjonować. Ludzi oczekujących na przeszczep przybywa, a czas oczekiwania się wydłuża. Dlatego tak ważny jest popularyzacja idei transplantacji w Polsce.

Wielu zastanawia się czy pobieranie narządów od zmarłego jest akceptowane przez Kościół katolicki. Stanowisko Kościoła w sprawie transplantacji jest bardzo pozytywne, gdyż uważa się to za znak solidarności i miłości bliźniego, sam Jan Paweł II powiedział „[…] decyzja, aby zaoferować bez oczekiwania nagrody części własnego ciała dla zdrowia i dobrego samopoczucia innej osoby. W tym zawiera się szlachetność tego gestu, gest, który jest autentycznym aktem miłości …”

Niech słowa Jana Pawła II będą dla nas motywem dla którego zdecydujemy się na ofiarowanie swoich narządów. Biorca twoich narządów w sytuacji nagłej śmierci będzie Ci dozgonnie wdzięczny za twój dar.

foto: zrzutka.pl

IB / zrzutka.pl / Justyna Gawełda

 

Podobne artykuły

Back to top button