ADV
Religia

Pochodzący z Jasienia Ks. Józef Babicz z orderem od prezydenta RP

Ks. Józef Babicz, pochodzący z Jasienia emerytowany proboszcz w Marcinkowicach został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Odznaczenia ostały wręczone w Pałacu Prezydenckim z okazji 40. rocznicy utworzenia NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych.

– Byliście. Twardo upominaliście się o swoje i swoją przynależność. I walczyliście o prawa polskiej wsi, o prawa właśnie polskiego rolnika, o należne mu miejsce w strukturze polskiego społeczeństwa w ogóle i w polskim państwie, domagając się choćby zrównania sytuacji rolników indywidualnych z Państwowymi Gospodarstwami Rolnymi. Domagali się Państwo tego, co dziś jest czymś zupełnie normalnym, standardowym, a czego wtedy nie było i co wtedy dla władz komunistycznych było niepojęte- mówił prezydent Andrzej Duda w przemówieniu.

Ks. Józef Babicz pochodzi z parafii Jasień koło Brzeska. Po święceniach kapłańskich w 1975 roku pracował jako wikariusz kolejno: w Pilźnie, Zbylitowskiej Górze i w Krościenku, gdzie w stanie wojennym odprawiał Msze św. za Ojczyznę i organizował pielgrzymki solidarnościowe do Częstochowy. Potem pracował w Nowym Sączu, i Marcinkowicach, gdzie w 1993 roku został proboszczem. W duszpasterstwie zawsze zauważał patriotyczny rys wiary. Za jego proboszczowania powstała Kalwaria Marcinowicka z dodatkową XV stacją poświęconą zmarłym za Ojczyznę, Dom Parafialny im. ks. Jerzego Popiełuszki. W kościele umieszczone zostały tablice pamiątkowe upamiętniające oświęcimiaków i katyńczyków, pochodzących z Marcinkowic i okolic. Był długie lata i jest nadal duszpasterzem rolników. Urządził małe, etnograficzne muzeum parafialne. Jest zapalonym pszczelarzem.

foto: KS. ZBIGNIEW WIELGOSZ /FOTO GOŚĆ

GRZEGORZ BROŻEK

blank

Podobne artykuły

Back to top button