ADV
Religia

Pochodzący z Mokrzysk ksiądz ma swoją ulicę w… Będzinie

Ks. prał. Stefan Gibała, twórca pierwszego w Polsce sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu, został uhonorowany w tym zagłębiowskim mieście.

Zgodnie z uchwałą podjętą przez Radę Miasta Będzin nieżyjący już ks. prał. Stefan Gibała został patronem ulicy w Będzinie.

Uroczystość ogłoszenia patronatu poprzedziła Msza św. w kościele pw. Nawiedzenia NMP w Będzinie, którego ks. Gibała był budowniczym. Eucharystii przewodniczył biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak.

– W Mszy św. uczestniczyło wielu księży i parafian, co podkreślało znaczenie, jakie ks. Gibała ma w historii parafii i diecezji – mówi ks. prał. Władysław Pasiut ze Szczepanowa, rodzinnej parafii ks. Gibały.

Homilię podczas Mszy św. wygłosił przyjaciel ks. Gibały ks. Marian Duda.

– Wszyscy, którzy znali ks. Stefana z bliska, a nie tylko ze słyszenia czy widzenia, wiedzą, że dawał z siebie wszystko pośród zmagań w walce o to wzgórze, aby na jego szczycie była wzniesiona świątynia godna Chrystusa i Jego Matki.

Po jej wybudowaniu, niejako po osiągnięciu celu swojego kapłańskiego serca, nie spoczął na laurach. Do końca swoich dni dawał siebie w posłudze kapłańskiej, cały i do końca. Symbolem tego oddania do końca był konfesjonał rozświetlony i udekorowany kwiatami przez wiernych w dniu jego pogrzebu. Miejsce jego cichego duszpasterzowania do ostatnich dni życia.

Kto znał bliżej śp. ks. prałata, wiedział, że był on kapłanem bardzo wymagającym, lecz wymagał najpierw od siebie, aby w konsekwencji stawiać również wymagania płynące z Ewangelii innym. Jego grób w cieniu tego sanktuarium Golgoty Wschodu przemawia. Jest nieustannie otaczany troskliwą miłością, modlitwą i znakami pamięci wiernych – podkreślał ks. Duda.

Ks. Stefa Gibała urodził się 1 maja 1928 roku w Mokrzyskach należących do parafii św. Stanisława BM w Szczepanowie. Święcenia kapłańskie przyjął w katedrze częstochowskiej 6 stycznia 1954 roku. Od 26 listopada 1981 roku był twórcą nowoutworzonej parafii Nawiedzenia NMP w Będzinie i budowniczym kościoła – pierwszego w kraju sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu. Na emeryturę odszedł 30 lipca 2004 roku. Zmarł 6 listopada 2019 roku.

Nadanie imienia ulicy obok kościoła, który zbudował z parafianami ks. Gibała, a także wydanie jego wspomnień, oraz wystawa osobistych pamiątek miały miejsce w 1. rocznicę śmierci kapłana.

Galeria zdjęć / Tarnowski Gość Niedzielny <==

Podobne artykuły

Back to top button