ADV
Kultura

10-lecie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Dziale Dorosłych

Działający przy Dziale Dorosłych PiMBP w Brzesku Dyskusyjny Klub Książki obchodzi w tym roku 10. urodziny. Klub powstał jesienią 2011 roku, po przeniesieniu biblioteki do nowej siedziby w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym. Jego moderatorkami przez ten czas są niezmiennie: Agata Nalepka i Agnieszka Ostapska.

Dyskusyjne Kluby Książki to program zainicjowany przez Instytut Książki, którego celem jest szeroko rozumiana promocja literatury i kultury oraz tworzenie nieformalnych płaszczyzn do dyskusji o książkach, wymiany poglądów, wzajemnego inspirowania i integrowania społeczności lokalnych. Kluby działają przy bibliotekach publicznych bądź innych instytucjach, np. szkołach, zakładach karnych, domach dziecka itp., które z nimi współpracują, a ich koordynatorami są biblioteki wojewódzkie.

Dyskusyjne Kluby Książki mają charakter inkluzywny – ich członkami mogą być osoby w każdym wieku, z różnym wykształceniem i statusem społecznym, nie są wymagane żadnego rodzaju zapisy czy opłaty członkowskie. Klubowicze wspólnie wybierają książkę, o której chcą rozmawiać, pozycje te są im wypożyczane przez biblioteki z puli dostarczonej przez koordynującą klub bibliotekę wojewódzką, a następnie podczas spotkania dzielą się swoimi wrażeniami po jej lekturze. Uzupełnieniem programu DKK są spotkania autorskie, dające możliwość osobistego spotkania klubowiczów z autorami czytanych przez siebie książek i wiele innych cennych inicjatyw, których organizatorami są instytucje prowadzące kluby, biblioteki wojewódzkie i Instytut Książki.

Klub działający przy Dziale Dorosłych spotyka się zwykle raz w miesiącu, obecnie w czwartki o godz. 17:00, by w swobodnej atmosferze, przy kawie lub herbacie wymieniać się swoimi spostrzeżeniami na temat przeczytanej książki. Na przestrzeni minionych lat omówiono wspólnie już 92 książki, odbyły się także spotkania autorskie z Romualdem Koperskim, Krystyną Mirek i Anną Łaciną. Jubileusz 10-lecia stał się okazją, by podczas comiesięcznego spotkania część czasu poświęcić na celebrowanie wspomnień z poprzednich lat współpracy.

Dla uhonorowania dekady działalności klubu biblioteka zaprosiła swoich klubowiczów oraz wszystkich zainteresowanych na projekcję filmu „Młodość Astrid” (tytuł oryginalny: Unga Astrid, reż. Pernille Fischer Christensen) opowiadającego o początkach kariery oraz młodości słynnej pisarki Astrid Lindgren (1907-2002). Film ukazuje silną, niezależną kobietę, która łamie normy społeczne, konwenanse i kroczy przez życie z podniesioną głową. Był on jednak także okazją do wielu wzruszeń, życie pisarki nie było bowiem wolne od cierpienia i trudnych wyborów, w tym największego dramatu, jakim jest rozłąka z dzieckiem.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom projekcji, szczególnie klubowiczom z DKK w naszej bibliotece oraz z okolicznych bibliotek. Serdecznie zapraszamy także do dołączenia do naszego bibliotecznego grona dyskusyjnego. Wszelkie informacji w tej sprawie można uzyskać w Dziale Dorosłych.

PiMBP w Brzesku

Podobne artykuły

Back to top button