ADV
Kultura
Trending

„Akuszerki” Sabiny Jakubowskiej na liście bestselerów EMPIK

Minęło 100 dni od momentu gdy do księgarni trafiła powieść Sabiny Jakubowskiej „Akuszerki”. Autorka poinformowała, że pomimo upływu czasu książka znajduje się w TOP 40 listy bestsellerów Empiku w kategorii literatura piękna polska.

Sabina Jakubowska pochodzi z Brzeska, obecnie mieszka w Jadownikach. Jej najnowsza powieść „Akuszerki” opowiada o bohaterach fikcyjnych, zanurzonych jednak w prawdziwej historii małopolskiej wsi i miasteczka w XIX i XX wieku.

Co warto zauważyć „Akuszerki” jeszcze w przedsprzedaży znalazły się na 3 miejscu listy 100 bestsellerów Empiku w kategorii literatura piękna polska.

– Gdy dowiedziałam się, że „Akuszerki” jeszcze w przedsprzedaży znalazły się na 3 miejscu listy 100 bestsellerów Empiku w kategorii literatura piękna polska, nie mogłam w to uwierzyć i nie umiałam o tym napisać, ponieważ dzień po premierze mojej powieści wybuchła wojna i świat się zmienił w jedną noc.

Byłam i jestem bardzo wdzięczna za Wasze zaufanie.

Mija czwarty miesiąc od tamtej pory i widzę ze zdumieniem, że „Akuszerki” nadal utrzymują się na liście bestsellerów, co więcej, nadal wysoko, 40 miejsce. Mimo, że TAAAAKIE nazwiska i tytuły w międzyczasie się tam pojawiły!

Dziękuję Wam ogromnie, Wam którzy czytacie, promujecie, kupujecie moje dzieło, dzielicie się ze mną opiniami, jesteście ze mną, wspieracie mnie.

Jestem wdzięczna i jestem dumna. Dziś wreszcie umiem to napisać – pisze na swoim profilu facebookowym Sabina Jakubowska.

O książce 

Zima 1885 roku, podkrakowska wieś. Młodziutka Franciszka rodzi swoje pierwsze dziecko. W porodzie towarzyszy jej przybrana matka, znana w okolicy akuszerka.

W tym samym czasie w pobliskim dworze również rodzi się dziecko. Franciszka zostaje zatrudniona jako jego mamka. Splot okoliczności sprawia, że zaczyna pomagać okolicznym kobietom w przyjściu na świat ich dzieci, a dzięki nieoczekiwanemu wsparciu zaczyna naukę w krakowskiej szkole położnych. Na początku jest zagubiona, lecz wkrótce zyskuje pewność siebie. Wraca z Krakowa do rodzinnej wsi bogatsza w wiedzę o rodzeniu, która boleśnie zderza się z wiejską rzeczywistością, biedną i zabobonną. Wciąga ją wir namiętności i wielkiej historii.

– Pytacie mnie, czy ta powieść to prawda, czy fikcja?

„Akuszerki” opowiadają o bohaterach fikcyjnych, zanurzonych jednak w prawdziwej historii małopolskiej wsi i miasteczka w XIX i XX wieku. Od czasu do czasu przemknie przez karty tej opowieści także postać realna. A żeby nie było wątpliwości kto jest kim, książka zawiera Słownik postaci rzeczywistych – pisze na swoim profilu Sabina Jakubowska.

„Akuszerki” to inspirowana autentycznymi zapiskami prababki autorki monumentalna i porywająca opowieść o kobiecie, która obcowała z życiem i śmiercią, kochała, nienawidziła i niosła pomoc o każdej porze dnia i nocy, także podczas wojennej zawieruchy.

– Świat „Akuszerek” pokazany jest z czułością, ale bez znieczulenia. Brud jest brudem, przemoc przemocą, a miłość i mądrość idą w poprzek religijności. W tle toczą się wojny, wybuchają pożary, zarazy i pogromy. Dzieci się rodzą i odchodzą, jedne do szkół, inne na śmierć, bo wielka historia za nic ma codzienny trud kobiet.

To prawdziwa i mądra powieść o przyjmowaniu życia i szacunku wobec śmierci – mówi Barbara Sadurska, pisarska, laureatka Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza.

Książka jest dostępna w przedsprzedaży w księgarniach internetowych. Można ją znaleźć m.in. na czytamy.pl <==

Sabina Jakubowska od lat jako doula towarzyszy kobietom przy porodach. Jest certyfikowaną doulą oraz mgr archeologii i dr nauk humanistycznych, autorką publikacji o charakterze naukowym, edukacyjnym, historyczno – społecznym i regionalnym.  Fascynuje ją historia lokalna, której poświęciła też doktorat (Zmienność imiennictwa w polskich środowiskach lokalnych na przykładzie rzymskokatolickiej parafii Jadowniki (Podgórne) w Małopolsce w latach 1784-2005).

– „Akuszerki” to powieść, która powstała z miłości do porodów i do doulowania, z wielkiego szacunku do pracy położnych, z inspiracji płynących od poprzednich pokoleń, z podziwu do ludzi, którzy żyli i przetrwali te wszystkie wydarzenia, jakie wielka historia przyniosła do ich zwykłego, pracowitego życia.

Pracując nad moim doktoratem o imionach i wartościach, dotknęłam tysięcy istnień ludzkich, zamkniętych w starych księgach metrykalnych. A one dotknęły mnie.

I oto efekt – dodaje na swoim profilu Sabina Jakubowska.

Sabina Jakubowska jest również autorką ksiązki – „Dom na Wschodniej”. Jej debiutancka książka wydana w 2015 r. zdobyła Nagrodę Główną w konkursie Promotorzy Debiutów Instytutu Książki i Fundacji Tygodnika Powszechnego.

„Akuszerki” są jej pierwszą powieścią dla dorosłych czytelników.

foto: opowiemci.com

IB / Stowarzyszenie DOULA w Polsce / czytamy.pl

Podobne artykuły

Back to top button