ADV
blank
Kultura

OKRUCHY HISTORII – Dzieje kapitana Klemensa Bezarda z Przyborowa – spotkanie w RCKB

blankW czwartek 20 lutego 2020 r. o godz 18.00 w sali wystawienniczej Regionalnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego w Brzesku odbędzie się spotkanie OKRUCHY HISTORII – Dzieje kapitana Klemensa Bezarda z Przyborowa.

Prelekcja poświęcona będzie osobie kapitana Klemensa Bezarda z Przyborowa – oficera austro-węgierskiej floty wojennej, dowódcy aż 4 okrętów podwodnych. Spotkanie jest organizowane w 102 rocznicę jego śmierci na Adriatyku. Uczestnicy spotkania będą mogli poznać jego niezwykle barwny życiorys przeplatany ciekawostkami dotyczącymi życia prywatnego oraz kariery wojskowej.

Kim był kapitan Klemens Bezard?

Klemens Fryderyk Karol Ritter von Bezard urodził się 30 października 1877 w Przyborowie koło Brzeska. Ochrzczony został kilkanaście dni później – 15 listopada w kościele parafialnym w Szczepanowie. Pochodził z rodziny o długich tradycjach wojskowych. W swojej karierze wojskowej jako oficer Cesarskiej i Królewskiej Marynarki Wojennej dowodził aż czterema austro–węgierskimi okrętami podwodnymi (SM U-1, SM U-2, SM U-20, SM U-23). U 23 natknął się 21 lutego 1918 r. w rejonie Cieśniny Otranto na włoski konwój – w trakcie ataku okręt kapitana Bezarda został zatopiony. Rozpad monarchii austro-węgierskiej sprawił że o pochodzącym z Przyborowa Klemensie Bezardzie zapomniano. 

Historia Jego życia pokazuje jak ulotna jest pamięć – pomimo, że życiorys mógłby stanowić scenariusz wciągającego filmu, ślepy los i burzliwe dzieje sprawiły, że na długie lata pamięć o nim zaginęła. Kolejny zbieg okoliczności blisko 100 lat później sprawił, że znów o nim możemy wspominać i opisywać jego losy.

Organizatorzy wydarzenia: Fundacja 5P, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Brzesku

Wstęp wolny – serdecznie zapraszamy!

Wydarzenie Facebook – OKRUCHY HISTORII – Dzieje kapitana Klemensa Bezarda z Przyborowa <==

Fundacja 5P

 

PLAKAT

blank

blank

Podobne artykuły

Back to top button