Kultura

„Pochodzenie mojego nazwiska” – spotkanie z Lucjanem Kołodziejskim

„Pochodzenie mojego nazwiska” to temat 16 już spotkania z cyklu „Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie” zorganizowanego 4 lutego 2020 roku przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Borzęcinie. Prelekcje dotyczące historii miejscowości naszej gminy i związanych z nimi wydarzeń prowadzi Lucjan Kołodziejski. Ostatnie spotkanie dotyczyło naszych nazwisk, tego co nas odróżnia od siebie, co jest naszą własnością niepowtarzalną. Stanowi o naszej tożsamości i wyjątkowości. Na dźwięk swojego imienia i nazwiska zazwyczaj zwracamy uwagę. To nas wyróżnia z tłumu, ze zbiorowości osób. Prelegent mówił o tym, że … pierwotnie, zanim powstały nazwiska używano tylko imion nadanych podczas chrztu, który w XVII i XVIII wieku odbywał się w dniu narodzin dziecka. Imion nowonarodzonym dzieciom użyczali święci, zgodnie z kalendarzem roku kościelnego. Zwyczajowo mówiło się, że dziecko samo sobie przyniosło imię np.:

W styczniu często nadawano imię Agnieszka.

W marcu popularne było imię Józef, Kazimierz, Grzegorz.

W maju najczęściej nadawanymi imionami były Stanisław i Zofia itd.

Najbardziej popularnymi imionami pozostawały jednak Maria i Józef. Wybór imienia bywał też związany z tradycją rodzinną. Często w rodzinie nadawano dzieciom jedno imię; syn dziedziczył imię po ojcu lub też, co częściej, po dziadku. Proces formułowania się współczesnych nazwisk trwał setki lat. Nazwisko w porównaniu z imieniem jest późniejsze. W średniowieczu do określenia tożsamości człowieka wystarczyło imię. W momencie kiedy wzrosła liczba ludności na danym terytorium, zdarzało się coraz częściej, że wiele osób posługiwało się tą sama nazwą. Z tego powodu, jak również w wyniku rozwoju stosunków społecznych, powstała potrzeba stosowania dodatkowych określeń, które pomogłyby identyfikować dane osoby w sposób możliwie najkrótszy…

Spotkania dotyczące historii cieszą się dużym zainteresowaniem naszych czytelników, którzy podczas spotkań dzielą się również swoimi informacjami dotyczącymi omawianych tematów.

borzecin.pl

Pokaż więcej

Podobne artykuły

Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast