ADV
Wiadomości

Pod Krakowem ujawniono papierosy bez akcyzy za blisko 6 milionów złotych / zdjęcia

Do wykrycia przestępczego procederu i sprawcy doszło wskutek skoordynowanych działań funkcjonariuszy Placówki Straży Granicznej w Krakowie, Komendy Powiatowej Policji w Krakowie oraz Krajowej Administracji Skarbowej.

Pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Kraków – Prądnik Biały w Krakowie, prowadzone jest śledztwo przeciwko Łukaszowi F., podejrzanemu o to, że w nieustalonym czasie od października 2021 roku do kwietnia 2022 roku w Modlniczce (województwo małopolskie), przechowywał wyroby akcyzowe stanowiące przedmiot czynu zabronionego określonego w art. 63§1 kks w postaci papierosów różnych marek bez oznaczenia znakami akcyzy w łącznej ilości 4.770.000 sztuk, przez co narażone na uszczuplenie zostały cło w kwocie 140.125,00 zł, podatek akcyzowy w kwocie 4.468.502,00 zł oraz podatek VAT w kwocie 1.115.936,00 zł, co łącznie stanowi należność publicznoprawną wielkiej wartości w wysokości 5.724.563,00 zł, tj. o przestępstwo z art. 65§1 kks w zw. z art. 37§1 pkt. 1 kks.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Łukasz F., przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Wobec podejrzanego zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu oraz poręczenia majątkowego w kwocie 40 tysięcy złotych.

Nadto, wydane zostało postanowienie o zabezpieczeniu majątkowym.

Śledztwo powierzone zostało do dalszego prowadzenia funkcjonariuszom Placówki Straży Granicznej w Krakowie.

W najbliższym czasie wykonane zostaną oględziny zabezpieczonych wyrobów tytoniowych.

Za te czyny grozi kara grzywny do 720 stawek dziennych, albo kara pozbawienia wolności do lat 3, albo obie te kary łącznie.

karpacki.strazgraniczna.pl

Podobne artykuły

Back to top button