ADV
blank
Wiadomości

POLICYJNE PATROLE NA STOKACH NARCIARSKICH

Już od dzisiaj na stokach narciarskich obecne są patrole policyjne. Tatrzańskim policjantów w służbie wspomogą koledzy z Krakowa oraz funkcjonariusze inspekcji sanitarnej. Policjanci będą reagować na niebezpieczne i niezgodne z prawem zachowania na stokach narciarskich jak również na niestosowanie się do obowiązujących obecnie przepisów epidemiologicznych w pobliżu wyciągów.

Dzisiaj pod Tatrami ponownie otwarły się stacje narciarskie. W związku z tym na stokach w patrolach narciarskich służbę będą pełnić małopolscy policjanci. W patrolach jeżdżą funkcjonariusze pionu prewencji, odpowiednio przeszkoleni i przygotowani, mający narciarskie doświadczenie, instruktorzy narciarstwa.

Podstawowym zadaniem policjantów na stokach narciarskich jest działanie prewencyjne, mające wpływ na szeroko pojęte bezpieczeństwo na tatrzańskich zorganizowanych terenach narciarskich. Policjanci sprawdzają min., czy dzieci jeżdżą w kaskach. Zgodnie z Ustawą o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich,  osoby do 16. roku życia mają obowiązek noszenia w czasie jazdy kasków ochronnych. Nie wolno też jeździć w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających. Osoba niestosująca się do tych przepisów może nie zostać wpuszczona na stok lub może zostać z niego wyproszona przez zarządzającego, jeśli jej zachowanie wyraźnie wskazuje, że jest pod wpływem któregoś z tych środków.
Do tym roku oprócz tych standardowych zadań, mundurowi zwracają uwagę także na inne wymogi. Dotyczą one kontroli zachowania dystansu społecznego, zasłaniania ust i nosa przez narciarzy oraz osoby z obsługi i gastronomii. Właściciele stacji narciarskich we własnym zakresie zobowiązali się zadbać o to, aby jednocześnie na stoku znajdowała się niezbyt liczna grupa narciarzy.
Podawane zatem będą  komunikaty głosowe o obowiązku zachowania dystansu społecznego, a miejsca najbardziej narażone takie jak kasy biletowe i dojścia do bramek mają być często dezynfekowane. Doraźnie kontrole w tym zakresie podejmowane będą przez policjantów i funkcjonariuszy inspekcji sanitarnej.

PAMIĘTAJ!
OD TWOJEGO ZACHOWANIA NA STOKU ZALEŻY BEZPIECZEŃSTWO TWOJE I INNYCH OSÓB

ZACHOWAJ DYSTANS SPOŁECZNY I NOŚ MASECZKĘ OCHRONNĄ !!!

1. Przestrzegaj regulaminu korzystania z urządzeń i tras zjazdowych.
2. Respektuj znaki narciarskie ustawione na trasach zjazdowych.
3. Rozpoczynając zjazd zachowuj szczególną ostrożność.
4. Zjeżdżaj z szybkością odpowiednią do Twoich umiejętności.
5. W trakcie zjazdu zawsze zachowaj bezpieczną odległość od innych osób.
6. Zjeżdżaj z góry tak, aby nie zagrażać narciarzowi jadącemu przed Tobą.
7. Unikaj zatrzymywania się w miejscach zwężeń i z ograniczoną widocznością.
8. Podchodź tylko poboczem trasy zjazdowej.
9. Nie pozostawiaj dzieci bez opieki.
10. Widząc osobę leżącą sprawdź czy nie potrzebuje Twojej pomocy.
11. W Parkach Narodowych zjeżdżaj tylko po wyznaczonych trasach zjazdowych.
12. Szanuj przyrodę.
13. Nie pozostawiaj bez opieki sprzętu narciarskiego.
14. W samochodzie nie zostawiaj w widocznym miejscu wartościowych przedmiotów.
15. Kask narciarski może Cię uchronić przed następstwami wypadków.
16. Wpisz do telefonu komórkowego numer alarmowy w górach: 601 100 300 lub 985 oraz numer ICE (to numer osoby, z którą należy się skontaktować w razie nagłego wypadku)
17. Pobierz aplikację RATUNEK – dzięki niej ratownicy będą znali dokładne położenie miejsca wypadku

policja.gov.pl

blank

Podobne artykuły

Sprawdź również
Close
Back to top button