ADV
Materiały sponsorowaneWiadomościWideo

Pomoc dla pacjentów, którzy przeszli COVID-19 / Konferencja poseł Józefy Szczurek-Żelazko

W piątek 16 kwietnia 2021 r. w biurze poselskim Józefy Szczurek-Żelazko w Brzesku odbyła się konferencja prasowa, której tematem przewodnim był program kompleksowej rehabilitacji dla osób, które przeszły COVID-19.

Wielu z chorych, którzy przeszli COVID, ma po powrocie do zdrowia problemy m.in. z dusznością, szybko się męczy. Pacjenci, którzy ciężko przeszli COVID-19 mają szansę na powrót do dawnej sprawności. Wszystko to za sprawą programu kompleksowej rehabilitacji. Kuracja potrwa od 2 do 6 tygodni. Osoby, które z niej skorzystają będą mieć zapewnioną opiekę lekarską, pielęgniarską i wsparcie psychologiczne.

-Dzięki prowadzonym w ramach programu zabiegom pacjenci, który chorowali na COVID-19, znacznie poprawią swoją sprawność oddechową. Zwiększą wydolność wysiłkową i krążeniową. Szybciej powrócą do pełnej sprawności. Rehabilitacja pozytywnie wpłynie również na ich kondycję psychiczną – mówi poseł Józefa Szczurek-Żelazko.

Program może być realizowany w placówkach, które: mają podpisaną umowę z NFZ na realizację świadczeń rehabilitacji leczniczej w trybie stacjonarnym lub w leczeniu uzdrowiskowym i są wpisane na wykaz podmiotów udzielających świadczeń covidowych. Kuracja będzie możliwa także w trybie ambulatoryjnym i domowym. Stosowne rozporządzenie w tej sprawie ma być podpisane w przyszłym tygodniu.

-Aby wziąć udział w programie konieczne będzie skierowanie, które wystawi pacjentowi lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, po zakończeniu leczenia związanego z chorobą COVID-19 – dodaje poseł Józefa Szczurek-Żelazko.
Lekarz podejmie decyzję o skierowaniu pacjenta do programu na podstawie wyników kilku badań: m. innymi RTG klatki piersiowej z opisem wykonane po zakończeniu leczenia ostrej fazy choroby, aktualna morfologia, OB, CRP (białko ostrej fazy), EKG wykonane po zakończeniu leczenia ostrej fazy choroby COVID-19.

Program gwarantuje od 2 do 6 tygodni kompleksowej rehabilitacji po chorobie COVID-19. Do programu będzie można dołączyć do 12 miesięcy od zakończenia leczenia związanego z COVID-19. Kompleksowy program rehabilitacji postcovidowej obejmuje m.in.:
– kinezyterapię ze szczególnym uwzględnieniem treningu wytrzymałościowego, ćwiczeń oddechowych, ćwiczeń efektywnego kaszlu, ćwiczeń ogólnousprawniających, ćwiczeń na wolnym powietrzu;
– opukiwanie i oklepywanie klatki piersiowej, drenaże ułożeniowe;
– inhalacje indywidualne (solankowe – haloterapia, mineralne, lekowe) lub okołotężniowe lub nadmorskie albo subterraneoterapia;
– terenoterapię, treningi marszowe;
– balneoterapię
– masaż – według indywidualnych wskazań;
– hydroterapię, fizykoterapię – według indywidualnych wskazań;
– treningi relaksacyjne;
– edukację zdrowotną i promocję zdrowia, w tym np. naukę prawidłowej techniki używania inhalatorów, eliminację nałogów i innych czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych, prozdrowotną zmianę stylu życia;
– leczenie dietetyczne – według indywidualnych wskazań;
– wspomaganie rehabilitacyjne schorzeń współistniejących.

Rehabilitowany pacjent może liczyć na minimum 96 zabiegów fizjoterapeutycznych. Ma prawo do konsultacji z personelem medycznym oraz może skorzystać z profesjonalnej terapii psychologicznej. Każda placówka uczestnicząca w programie zapewnia pacjentom również badania diagnostyczne, leki i wyroby medyczne, które są niezbędne do uzyskania najlepszych rezultatów programu leczenia.


foto & video maciej Mazur

IB / biuro poselskie Józefy Szczurek-Żelazko

blank

Podobne artykuły

Back to top button