ADV
Wiadomości
Trending

Ponad 1500 dawek szczepionek przeciw covid wykorzystanych w Powiecie Brzeskim / 27 stycznia 2021 r.

Od 4 tygodni prowadzona jest w Polsce akcja szczepienia przeciw koronawirusowi. Liczba wykonanych szczepień w tym okresie wynosi 905 457. W tym czasie w Powiecie Brzeskim wykorzystano 1504 szczepionki (stan na godzinę 10.00 – 27 stycznia 2021 r.). Łącznie 189 osób otrzymało 2 dawki szczepionki, a więc pełną dawkę. Wśród osób zaszczepionych w szpitalu w Brzesku w 4 przypadkach odnotowano niepożądany odczyn poszczepienny (NOP).

– W związku z prowadzonymi w szpitalu szczepieniami przeciw covid zostały w sumie zgłoszone 4 NOP – jedno z nich po dalszej diagnostyce okazało się nie być NOP, a związane było z inna jednostka chorobowa pacjenta – informuje Monika Mikołajek-Burek rzecznik prasowy SP ZOZ w Brzesku.

NOP – co to jest? To zaburzenie stanu zdrowia, które wystąpiło w okresie czterech tygodni po podaniu szczepionki – to oficjalna definicja niepożądanego odczynu poszczepiennego (NOP). Wyjątkiem jest podanie szczepionki przeciwko gruźlicy. W tym przypadku kryterium czasowe jest dłuższe niż cztery tygodnie. Uogólniając zatem, niepożądany odczyn poszczepienny to niepożądany efekt – pogorszenie stanu zdrowia (często chwilowe i łagodne), który wystąpi w określonym czasie wskutek szczepienia.

Obecnie trwają szczepienia osób z grupy „zero” (personel medyczny) oraz grupa „pierwsza” (pensjonariusze DPS, osoby powyżej 80 roku życia), wskazane w Narodowym Programie Szczepień. Proces szczepień – zgodnie z programem – będzie realizowany etapami. W pierwszym etapie szczepień skupiono się na osobach powyżej 60. roku życia, co podyktowane jest tym, że wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko zgonu z powodu COVID-19. Należy zauważyć że największy odsetek zmarłych w wyniku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 dotyczy osób po 80. r.ż.

– W ciągu ostatnich dwóch dni w Szpitalu Powiatowym w Brzesku zaszczepiono 198 osób. W tej grupie znalazły się osoby, które otrzymały II dawkę szczepionki, seniorzy 80+ oraz personel medyczny – informuje Monika Mikołajek-Burek rzecznik prasowy SP ZOZ w Brzesku.

Punkt szczepień zlokalizowany jest na I piętrze. Kwalifikacja do szczepień odbywa się jednocześnie w dwóch gabinetach lekarskich. Przed badaniem lekarskim osoba wypełnia ankietę kwalifikacyjną. Lekarz decyduje o możliwości zaszczepienia. Szczepienie wykonywane jest przez wykwalifikowaną pielęgniarkę posiadającą uprawnienie do wykonywania szczepień. Gabinet zabiegowy jest w pełni wyposażony w konieczny sprzęt oraz co bardzo ważne zapewnione są warunki do prawidłowego transportu i przechowywania szczepionek zgodnie z zachowaniem łańcucha chłodniczego.

Bieżący raport nt szczepień przeciwko COVID-19 <==

IB / SPZOZ Brzesko

Podobne artykuły

Back to top button