ADV
ReligiaWiadomościWideo
Trending

Ponad 500 osób w pierwszej rowerowej pielgrzymce diecezji tarnowskiej na Jasną Górę. Wśród nich pielgrzymi z Brzeska i okolic

Z dwunastu miejsc diecezji tarnowskiej 13 lipca 2023 r. wyruszyła prawie 600-osobowa Pierwsza Tarnowska Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę. Wśród pątników znaleźli się mieszkańcy Brzeska i okolicznych gmin. Jej organizatorem jest ks. Paweł Szczygieł, wikariusz parafii Wszystkich Świętych i Niepokalanego Serca NMP w Straszęcinie.

Ks. Paweł Szczygieł nie kryje zadowolenia z faktu, że tak wielu diecezjan w różnym wieku zdecydowało się uczestniczyć w tej formie pielgrzymowania.

– Myślę, że powodem tej wysokiej frekwencji jest to, że pielgrzymka trwa 4 dni, a więc zmniejszyliśmy dzienne etapy, które trzeba pokonać. Dlatego mogły się zapisać całe rodziny, a nawet osoby, które nie jeżdżą na co dzień rowerem. To jest taka idea – tłumaczy ks. organizator.

Uczestnicy tego niezwykłego religijnego wydarzenia również potwierdzają, że jednym z głównych motywów wyboru tej formy pielgrzymowania jest jej czas trwania, choć nie chodzi tylko o krótsze dzienne odcinki.

– Mój urlop jest niedługi, nie mogłabym sobie pozwolić na 9 dni tradycyjnej pieszej pielgrzymki, dlatego zdecydowałam się na pielgrzymkę rowerową – mówi jedna z pątniczek.

Jeden z pielgrzymów, który przyjechał z rejonu tarnowskiego przyznaje, że jest ich razem 110 osób. Każdy zaś rejon dzieli się na 15-osobowe grupy i tak pokonują kolejne odcinki.

– Jedzie się bardzo fajnie i spokojnie przede wszystkim. Dzisiaj jest znacznie cieplej niż wczoraj, więc jest trochę ciężej, ale dajemy radę – mówi z uśmiechem.

Dobrą formą może pochwalić się również 71-letni pan Wacław z Nowego Sącza.

– Tempo jest takie, że powinien każdy wytrzymać. Jeżeli za rok dotrwam w kondycji takiej, jakiej jestem, to za rok również wyruszę na tą pielgrzymkę – potwierdza z przekonaniem.

Pielgrzymi dojechali na Jasną Górę w niedzielę 16 lipca, gdzie po oddaniu hołdu w kaplicy Cudownego Obrazu, wzięli udział w Mszy Świętej o godz. 14.00.

foto & video: Andrzej Gruca

IB

VIDEO


ZDJĘCIA

blank

Podobne artykuły

Back to top button