ADV
Wiadomości
Trending

Powiatowe ćwiczenia strażaków OSP z zakresu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy / 5 listopada 2022 r.

5 listopada 2022 r. odbyły się powiatowe ćwiczenia dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z zakresu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. W czasie ćwiczeń każdy z zastępów biorących w nich udział musiał sprawdzić się z udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy na trzech stacjach, gdzie były sytuacje pozorowane związane z zagrożeniem życia lub zdrowia. W zawodach wzięły udział 23 jednostki OSP i jedna drużyna policyjna.

W tym roku założenia odbywały się na terenie Gmina Iwkowa. Pierwsze z założeń odbyło się na tężni solankowej przy stadionie Ludowy Klub Sportowy „IVA” Iwkowa gdzie na ratowników czekało założenie „Drops” w którym poszkodowanemu dziecko po zażyciu tabletek doszło do zatrzymania krążenia. Strażacy musieli podjąć właściwe procedury resuscytacji krążeniow-oddechowej.

Kolejne założenie miało miejsce w remizie OSP Porąbka Iwkowska. Tam ratownicy musieli zająć się nieprzytomnym pracownikiem, który w czasie prac elektrycznych spadł z drabiny. Podczas pracy szlifierką doszło do amputacji kończyny górnej, a podczas upadku z wysokości do złamania miednicy i kończyny dolnej. W tym założeniu oceniano właściwe i skutecznie zatrzymanie masywnego krwawienia, zabezpieczenie amputowanej kończyny, użycie pasa biodrowego wymaganego w torbie PSP-R1 oraz stabilizacji złamanej nogi przy użyciu szyn kramera. Punktowane również było również użycie noszy podbierakowych.

Ostatnie założenie odbywało się na Szpilówka Iwkowa Wieża Widokowa, gdzie po wyjściu ratowników na samą górę wieży okazało się że u jednego z mężczyzn doszło do zatrzymania krążenia. Oceniane było szybkie podjęcie resustytacji krążeniow-oddechowej, użycie AED u poszkodowanego, który ma wszczepiony stymulator (sztuczny rozrusznik) serca.

W ogólnej klasyfikacji jednostka OSP Dębno zajęła 3 miejsce na podium zawodów spośród 24 zastępów biorących udział z ćwiczeniach.

Jednostkę OSP Dębno reprezentowali: dh Łukasz Curyło, dh Ks. Grzegorz Sroka, dh Piotr Curyło, dh Sebastian Kubala i dh Marcin Stężowski!

Klasyfikacja końcowa:
🥇 OSP KSRG Szczepanów – 257 pkt.
🥈OSP Biesiadki – 244 pkt.
🥉OSP KSRG Dębno 241 pkt.
4. OSP KSRG Szczurowa – 232 pkt.
5. OSP Tworkowa – 224 pkt.
6. OSP KSRG Jadowniki – 212 pkt.
7. OSP KSRG Borzęcin Górny – 209 pkt.
8. OSP Jurków – 190 pkt.

Reszta klasyfikacji nie została opublikowana przez organizatorów.
Warto zaznaczyć że w zawodach udział wzięli również policjanci którzy zdobyli 256 pkt. kwalifikowani w swojej osobnej klasie.

Nagrody i gratulacje dla wszystkich uczestników zawodów przekazali obecni na podsumowaniu: Komendant Powiatowy PSP w Brzesku bryg. Janusz Potera, Starosta Brzeski Andrzej Potępa, Wójt Gminy Iwkowa Bogusław Kamiński i Prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP dh Marian Zalewski.

Pragniemy pogratulować również jednostkom z naszej gminy OSP KSRG Łoniowa, Osp Jaworsko oraz OSP Maszkienice za udział w zawodach.

Wielkie podziękowania za wspaniałą organizacje i możliwość wzięcia udziału w tak świetnie przygotowanych zawodach dla druhów OSP z terenu Gminy Iwkowa oraz strażaków i pracowników Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Brzesku.


Opracowanie tekstu: OSP KSRG Dębno

Podobne artykuły

Back to top button