ADV
Wiadomości

KOMUNIKAT Komitetu Odnowy i Troski o Zabytkowy Cmentarz Parafialny w Brzesku

W niedziele 6 listopada 2022 r. na profilu facebookowym Parafia św. Jakuba Ap. w Brzesku opublikowany został  komunikat Komitetu Odnowy i Troski o Zabytkowy Cmentarz Parafialny w Brzesku. Ma on związek m.in z sytuacją jaka miała miejsce na cmentarzu Parafialnym w Brzesku tuż przed uroczystościami Wszystkich Świętych.

O sprawie informował również nasz portal w materiale:

Śmieciowy skandal na cmentarzu parafialnym w Brzesku / 1 listopada 2022 r. <==

Poniżej pełna treść komunikatu.

KOMUNIKAT Komitetu Odnowy i Troski o Zabytkowy Cmentarz Parafialny w Brzesku

Jest nam niezmiernie przykro, że doszło do tej konfliktowej sytuacji ze śmieciami przed tak ważnym dla nas wszystkich, świętem Wszystkich Świętych. Jako Komitet sprawujemy nad cmentarzem pieczę już od 26 lat. W tym czasie były różne sytuacje, najczęściej problemowe związane z utrzymaniem cmentarza i troską o zabytkowe, a zapomniane nagrobki, najczęściej ludzi zasłużonych dla naszego Miasta. Groby te, gdyby nie troska Komitetu, pozostałyby całkowicie zapomniane i czas zniszczyłby miejsca pochówku tych osób. Utrzymanie cmentarza: wywóz śmieci, koszenie trawy, opłata za wodę, porządki jesienne związane z wywozem ogromnej ilości liści, koszt tego wszystkiego w roku 2021 to 15 tysięcy zł., a jest to cmentarz, na którym sporadycznie dokonuje się pochówków i nie „przynosi żadnych dochodów”, chociażby z tak zwanej opłaty cmentarnej za grobowce, jak to jest w przypadku cmentarzy komunalnych. Teraz, przez niektóre artykuły, które nie służą znalezieniu najlepszego wyjścia z sytuacji, bez konsultacji z Komitetem czy Parafią, rzuca się niesprawiedliwe oskarżenia, tylko i wyłącznie po to by wzbudzić sensację i szukać winy u tych, którzy najmniej albo wcale nie są winni zaistniałej sytuacji.

Teraz chcemy przekazać swoją stronę, nie obrony czy usprawiedliwienia, ale naszego działania przed Uroczystością Wszystkich Świętych. Do soboty, 29.10. 2022r., kontener i kosz był sukcesywnie opróżniany. W dniu 28 października, kierownik BZK zlecił zamiatanie i posprzątanie liści z chodnika, przy ul. Ogrodowej, praca ta została wykonana, wywieziono 20 worków liści. Plac, chodniki, kontener na dzień 29 października były opróżnione i uporządkowane. W sobotę 29 października, młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 3 z ks. Krzysztofem Romańskim, w ramach wolontariatu, w liczbie 40 osób, zaopatrzona w swoje miotły, grabki, rękawice przyszła pomóc porządkować cmentarz, zbierać liście do worków przygotowanych przez BZK i UM. Worki te, umieszczone we wnęce, obok ogrodzenia cmentarza, miały być zabrane w poniedziałek, tak to zostało ustalone z BZK. Do godziny 11.00, 29 października, młodzież pod opieką członka Komitetu pracowała i układał worki do wywózki w północnej części cmentarza – ale o tym nikt nie napisał bo to pewnie mało ciekawe, po raz kolejny widzimy, że niektórym wcale nie zależy na pięknie i trosce o zabytkowy cmentarz, tylko na zrzuceniu winy na Kościół.

Tak było przy wcześniejszych incydentach cmentarnych, ludzi z marginesu społecznego tak jest i teraz. Kto winny? Nie konkretni ludzie tylko Kościół a jeśli już ktoś konkretnie to najlepiej niech to będzie proboszcz. Kontynuując, po południu, jeszcze raz przeglądaliśmy cmentarz i zauważyliśmy, że na workach w których były liście do wywózki znalazły się sterty zniczy, starych kwiatów, worków z trawą, pozostawione przez sprzątających swoje groby. Sobota, niedziela i poniedziałek jeszcze pogorszyły sytuację, góra śmieci się jeszcze powiększyła przysypując worki z liśćmi. 31 października kontener został wywieziony, niestety służby BZK nie zdołały wydostać worków z liśćmi spod góry śmieci. Służby BZK, w liczbie 6 osób, skierowane zostały do uporządkowania cmentarza komunalnego, który również, może mieszkańcy tego nie widzieli lub nie chcieli widzieć, bo to nie parafialny, tonął w górze śmieci. Z rozmowy w poniedziałek z kierownikiem BZK, dowiedzieliśmy się, że nic nam nie pomogą bo nie mają ludzi a ilość śmieci trzykrotnie przerosła te z roku 2021. Dzięki ogromnej pracy, którą wykonała pewna osoba społecznie, śmieci w dniu 2 listopada, zostały umieszczone w kontenerze i dwukrotnie wywiezione przez BZK, a w czwartek zostało usuniętych 30 worków liści.

Rozumiemy sytuację jaka zaistniała przed Wszystkimi Świętymi i jaka dalej może zaistnieć, mimo chęci i troski tylu osób, którym autentycznie zależy na trosce o zabytkowy cmentarz. Nie stwarzajmy sami atmosfery wojny społecznej z Kościołem, bo troska o cmentarz to sprawa każdego mieszkańca Brzeska. Niech krytykujący, którzy nagłaśniają trudną sprawę w Brzesku, w kraju nawet poza granicami Polski, zapytają siebie, co ja od siebie dałem tej brzeskiej nekropolii, na ile pomagam temu szczególnemu miejscu na mapie Brzeska, gdzie są pochowani moi przodkowie i zasłużeni dla mojego Miasta.

Z wyrazami szacunku Komitet Odnowy i Troski o Zabytkowy Cmentarz Parafialny w Brzesku


foto: / polskaniezwykla.pl
IB

Podobne artykuły

Back to top button