ADV
Wiadomości
Trending

12,5 roku więzienia za usiłowanie zabójstwa dla 74-latka z Maszkienic

Jak informuje Gazeta Krakowska: na dwanaście i pół roku więzienia skazał tarnowski sąd 74-letniego Juliana G. z Maszkienic. Temida uznała go winnym usiłowania zabójstwa córki, zięcia i wnuczek. W listopadzie 2021 r. mężczyzna doprowadził do eksplozji gazu w ich wspólnym domu. Wyrok nie jest jeszcze prawomocny.

Przypomnijmy — w niedzielę 14 listopada 2021 r. kilkanaście minut po godzinie 14 doszło do wybuchu gazu w budynku mieszkalnym w miejscowości Maszkienice (Gmina Dębno). W zdarzeniu jedna osoba została poszkodowana. W domu, oprócz 73-latka, była też jego córka z mężem i dwójką dzieci. W chwili wybuchu przebywali na piętrze i nie odnieśli żadnych obrażeń. 73-letni mężczyzna, sprawca wybuchu został ujęty przez policję i przekazany pod opiekę Zespołu Ratownictwa Medycznego ze względu na obrażenia ciała, a następnie przetransportowany do szpitala.

– Tego dnia mężczyzna przyniósł do pomieszczenia na parterze domu butlę z gazem, położył ją na stole i odkręcił zawór. Później zapalił dwie świeczki i położył obok butli, a sam wziął piwo i wyszedł przed dom – powiedział w rozmowie z Gazetą Krakowską Mieczysław Sienicki, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Tarnowie.

Po wydarzeniach do jakich doszło 14 listopada 2022 r. mężczyzna początkowo usłyszał zarzut narażenia bliskich na utratę życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Później jednak zmieniono kwalifikację czynu i Julian G. będzie przed sądem odpowiadał za usiłowanie zabójstwa.

Po rozpoznaniu sprawy Sąd Okręgowy w Tarnowie wymierzył Julianowi G. karę 12,5 roku więzienia.

– Sąd nie miał wątpliwości, że oskarżony zmierzał do zabójstwa osób pokrzywdzonych – mówił w uzasadnieniu do wyroku sędzia Marcin Hebda.

Wyrok mógłby być wyższy, jednak z uwagi na alkoholizm oskarżonego stwierdzono jego ograniczoną poczytalność w chwili popełnienia czynu.

– Ze względu na wieloletnie spożywanie alkoholu biegli psychiatrzy stwierdzili, że miał ograniczoną poczytalność w stopniu znacznym. Wobec tego sąd może wobec niego zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary – podkreśla rzecznik tarnowskiej prokuratury.

Więcej o całym zdarzeniu pisaliśmy w artykułach:

Wybuch gazu w budynku mieszkalnym w Maszkienicach / 14 listopada 2021 r. <==

Sprawca wybuchu w domu w Maszkienicach z zarzutami <==

foto: OSP Maszkienice

IB / rdn.pl / Gazeta Krakowska

Podobne artykuły

Back to top button